Cyberzagrożenia z Rosji. Litwa ostrzega i oferuje Irlandii pomoc

Wobec rosnących napięć międzynarodowych i zbliżających się zagrożeń cybernetycznych ze strony Rosji Litwa, jako jedno z najbardziej zaawansowanych państw Unii Europejskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa, zaoferowała Irlandii wsparcie i doradztwo w tej dziedzinie. To wyraźny sygnał, że państwa członkowskie muszą ściślej współpracować w obliczu wspólnego zagrożenia.
Podczas swojej wizyty w Irlandii litewski wiceminister spraw zagranicznych Sigitas Mitkus podkreślił, że jego kraj traktuje agresję Rosji „poważnie, ale spokojnie” i w odpowiedzi na nią przeznacza 5–6% PKB na obronność, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie.
– Stworzyliśmy bardzo dobrze funkcjonujący system zarządzania cyberbezpieczeństwem, który cieszy się uznaniem na całym świecie – powiedział Mitkus w rozmowie z Irish Independent. – Nasi eksperci są gotowi podzielić się swoim doświadczeniem z irlandzkimi kolegami.
Dla Irlandii, która dotąd unikała zwiększania wydatków wojskowych i przez wiele lat polegała na swojej neutralności, słowa litewskiego urzędnika powinny być ostrzeżeniem. Litwa, jako kraj graniczący z rosyjską strefą wpływów, realistycznie ocenia ryzyko i przygotowuje się na możliwe ataki w cyberprzestrzeni. Jednocześnie Litwa przypomina o wartości solidarności w ramach UE i NATO. Kraj ten, który od 2004 roku jest członkiem obu struktur, doświadcza wymiernych korzyści z integracji — jego PKB na mieszkańca wzrósł ponad pięciokrotnie od momentu akcesji.
– Wierzymy w Unię Europejską, w naszą jedność i solidarność – dodał Mitkus. – Trzymanie się razem to nasza siła w obliczu zagrożeń.
Obecność litewskiej społeczności w Irlandii (ok. 70 000 osób) oraz wspólna przyszłość w Trio Prezydencji Rady UE w latach 2026–2027 (Irlandia, Litwa i Grecja) dodatkowo wzmacniają więzi między oboma krajami. Litwa, która stworzyła modelowe struktury do zarządzania cyberbezpieczeństwem na poziomie lokalnym i krajowym, już teraz deklaruje gotowość do współpracy. Dla Irlandii może to być okazja, by zbudować realne zdolności obronne, zanim znajdzie się w sytuacji przymusowej reakcji na poważne zagrożenie.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash