330 milionów posiłków nie trafiło na śmietnik. FoodCloud ratuje żywność

Od 2013 roku irlandzka organizacja non-profit FoodCloud uratowała ponad 140 000 ton nadwyżek żywności, redystrybuując równowartość 330 milionów posiłków – wynika z najnowszego raportu finansowego. Dzięki temu zapobiegła emisji 425 000 ton CO₂, która powstałaby, gdyby jedzenie trafiło na wysypiska i zaczęło się rozkładać, emitując metan – jeden z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych.
W samym 2024 roku FoodCloud rozdystrybuował 79 milionów posiłków w sześciu krajach, w tym prawie 3900 ton żywności w Irlandii, współpracując z 195 firmami spożywczymi i 674 organizacjami społecznymi. Jak podkreśla dyrektor generalna i współzałożycielka FoodCloud Iseult Ward, „zmiana narracji wokół nadwyżek żywności wymaga zbiorowej zmiany nastawienia – od producentów, przez sprzedawców, po konsumentów – aby żadna dobra żywność się nie marnowała, skoro można ją wykorzystać do wyżywienia ludzi i wzmocnienia społeczności”.
Organizacja rozpoczęła właśnie swoją najambitniejszą dotąd inicjatywę – kampanię „Miliard posiłków”, której celem jest zebranie 25 milionów euro do 2030 roku, aby móc redystrybuować miliard posiłków na całym świecie. Zebrane fundusze pozwolą nie tylko uratować więcej jedzenia w całym łańcuchu dostaw, ale też zwiększyć wpływ w Irlandii oraz rozwijać autorską technologię Foodiverse, która wspiera logistykę redystrybucji w innych krajach.
W sprawozdaniu finansowym podano, że na koniec 2024 roku organizacja miała nadwyżkę finansową w wysokości 156 479 euro, a jej rezerwy wystarczą na 26 tygodni działalności. Sponsorami FoodCloud są m.in. AIB i Tesco, które wspierają działania na rzecz ograniczania marnowania żywności i ubóstwa żywnościowego.
Raport przypomina, że marnowanie żywności odpowiada za 8–10% globalnych emisji gazów cieplarnianych, a system żywnościowy jest drugim największym, po energetyce, czynnikiem napędzającym zmiany klimatu. To także główny powód utraty bioróżnorodności, wylesiania, suszy i zanieczyszczenia wód słodkich. „W istocie, oszczędzanie żywności pomaga ratować naszą planetę” – podkreślono w raporcie.
FoodCloud planuje teraz rozszerzać zasięg swojej technologii i działań partnerskich, aby jeszcze skuteczniej łączyć firmy spożywcze z organizacjami charytatywnymi i minimalizować straty żywności w całym łańcuchu dostaw – od producenta po konsumenta. Jak podkreśla Ward, „żadna dobra żywność nie powinna się marnować”.
*
Problem polega jednak na tym, że niewiele osób i organizacji mówi, kto tak naprawdę odpowiedzialny jest za marnowanie żywności. W mojej ocenie globalni producenci (nadprodukcja) i sieci supermarketów, które często pozbywają się niesprzedanych wyrobów spożywczych, trafiających prosto do śmieci. Natomiast ocieplenie klimatu z tym jakoby związane, to z kolei temat zastępczy i mydlenie oczu społeczeństwom.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Eric Prouzet on Unsplash