Irlandia w popłochu po groźbach Trumpa. Harris: „To głęboko godne ubolewania”

Irlandzki rząd wpadł w przerażenie po zapowiedzi Donalda Trumpa, że już od sierpnia Unia Europejska oraz Meksyk będą musiały zmierzyć się z 30-procentowym cłem na import do Stanów Zjednoczonych. Wicepremier Simon Harris nazwał decyzję amerykańskiego prezydenta „głęboko godną ubolewania” i wezwał do natychmiastowej deeskalacji napięć handlowych.
– Nie ma potrzeby eskalacji sytuacji ani dalszego zwiększania dodatkowych taryf nałożonych na UE – podkreślił Harris w swoim oświadczeniu. – Podzielam rozczarowanie wyrażone przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen i wiceprzewodniczącego Marosa Šefčoviča, z którymi pozostaję w bliskim kontakcie.
Wicepremier zapewnił, że rząd Irlandii „zdecydowanie popiera wysiłki Komisji Europejskiej zmierzające do osiągnięcia korzystnego dla obu stron porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi”. Dodał też, że Unia Europejska pozostanie zjednoczona i skoncentrowana podczas negocjacji, które mają potrwać do 1 sierpnia.
– Nadszedł czas, aby podwoić nasze wysiłki i dążyć do osiągnięcia pozytywnych wyników w dostępnym czasie – podkreślił. – Będzie to również mój stały cel w nadchodzącym czasie.
Simon Harris zapowiedział, że w poniedziałek spotka się z ambasadorem USA w Irlandii, a w najbliższych dniach będzie kontynuował współpracę z kolegami z całej Unii Europejskiej. Dodatkowo planuje przedstawić rządowi szczegółowe informacje podczas posiedzenia we wtorek.
Premier Micheál Martin również zabrał głos w tej sprawie, apelując o zachowanie dialogu opartego na wzajemnym szacunku. „UE, za pośrednictwem zespołu pod przewodnictwem przewodniczącej von der Leyen i wiceprzewodniczącego Šefčoviča, działała w dobrej wierze na rzecz osiągnięcia porozumienia w sprawie pozytywnego i zrównoważonego sposobu działania” – zaznaczył.
Podkreślił jednak, że Unia Europejska wciąż liczy na rozwiązanie negocjacyjne, które pozwoli uniknąć niebezpiecznej eskalacji wojny handlowej. „Chociaż jasne jest, że wszystkie opcje pozostają aktualne, UE jasno dała do zrozumienia, że preferujemy rozwiązanie negocjowane” – dodał Martin. – Negocjatorzy UE nadal mają moje pełne poparcie w tej ważnej pracy.
Trump ostrzegł również, że jeśli którykolwiek z partnerów handlowych USA zdecyduje się na odwet, wówczas cła importowe zostaną podniesione jeszcze bardziej. Irlandzcy politycy obawiają się, że tak wysoka bariera celna uderzy w eksport produktów spożywczych i technologicznych, od których zależy stabilność gospodarki kraju.
Czy jednak Bruksela znajdzie sposób, by uspokoić amerykańskiego lidera, zanim zacznie się nowa wojna celna? Najbliższe tygodnie będą kluczowe.
Bogdan Feręc
Źr. Breaking News
Photo CC – European Union