Można wypowiedzieć się o sztucznej inteligencji

Formalnie ustawa o użyciu sztucznej inteligencji w Irlandii przyjęta została 21 maja tego roku, jednak prowadzone są obecnie konsultacje społeczne, by przepisy miały odzwierciedlenie w rzeczywistości i były odpowiednie dla mieszkańców kraju.
W Irlandii wprowadzone zostały na mocy przyjętej ustawy przepisy ogólne, a regulują zasady użytkowania oraz biorą pod uwagę ochronę użytkowników tego narzędzia. Jednocześnie w przepisach znalazła się również klauzula, która wprowadza możliwość rozwoju sztucznej inteligencji w kraju i wspieranie innowacyjnych inicjatyw w tym zakresie.
Narzędzia sztucznej inteligencji uznane za zagrożenie dla ludzkości zostały zakazane, a dostawcy sztucznej inteligencji, którzy określi się jako wysokiego ryzyka będą musieli przeprowadzić ocenę ryzyka i upewnić się, że ich produkty są zgodne z prawem, zanim zostaną udostępnione społeczeństwu.
Obowiązują też surowe zakazy wykorzystywania sztucznej inteligencji do celów policji predykcyjnej oraz systemów wykorzystujących informacje biometryczne do ustalania rasy, religii lub orientacji seksualnej danej osoby. Przepisy zakazują również używania AI do rozpoznawania twarzy w czasie rzeczywistym w przestrzeni publicznej, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi organów ścigania, chociaż policja musi uzyskać zgodę organu sądowego przed jakimkolwiek wdrożeniem sztucznej inteligencji.
Zakazy dotyczące niedozwolonych systemów sztucznej inteligencji muszą wejść w życie w ciągu 6 miesięcy, natomiast środki egzekwowania prawa i kary muszą zostać wprowadzone w ciągu 12 miesięcy.
Departament Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia kieruje wdrażaniem w Irlandii ustawy o sztucznej inteligencji i oczekuje od zainteresowanych stron zgłoszeń, które mogłyby pomóc mu w tych pracach.
Minister stanu ds. regulacji cyfrowych i spółek Dara Calleary powiedział:
– Chcemy poznać opinię na temat tego, jak ustawa może współdziałać z istniejącymi rynkami, usługami i infrastrukturą cyfrową, a także rozważyć, w jaki sposób może ona wzmocnić pozycję Irlandii jako wiodącej gospodarki cyfrowej. Ambitny harmonogram wdrożenia wymaga zbiorowego podejścia i w tym duchu zachęcam wszystkie zainteresowane strony do udziału w konsultacjach publicznych.
Dokument konsultacyjny jest dostępny na stronie internetowej Departamentu Przedsiębiorczości, a zainteresowane osoby i instytucje oraz przedsiębiorstwa, mają czas do 16 lipca na przesłanie swoich sugestii.
Bogdan Feręc
Źr. Departament Przedsiębiorczości
Photo by Markus Winkler on Unsplash