Żywność zdrożała prawie 2,5%

Powszechna drożyzna w sklepach widoczna jest na każdym korku, ale takie zjawisko obserwowane jest o kilku miesięcy, a i będzie w najbliższej przyszłości.

Konsumenci, jak się teraz wydaje, zaczęli też oszczędzać, bo mniej sprzedaje się artykułów spożywczych, mniej kupuje się online i niższe obroty notują supermarkety. Z danych Kantar wynika, że sprzedaż artykułów spożywczych obniżyła się w Irlandii w 12 tygodni do 20 lutego o 4,5%, ale wyższa jest od analogicznego okresu dwa lata wcześniej o 11.1%. W omawianym okresie artykuły żywnościowe zdrożały o 2,4% i było to siódmy miesiąc z rządu, kiedy kupujący, zmuszeni byli płacić za jedzenie więcej.

Supermarkety odchodzą stopniowo od sprzedaży promocyjnej i towarów z rabatem, można było znaleźć na półkach o 10,9% mniej, co ma związek z podejmowanymi przez detalistów krokami, a te mają zrównoważyć rosnące koszty dostaw.

Starszy analityk ds. handlu detalicznego Kantar Emer Healy powiedziała:

– Ceny rosną na całym świecie i jest to naprawdę odczuwalne przy kasach spożywczych. Teraz zaczynamy dostrzegać, że to odzwierciedla się w zachowaniach kupujących, ponieważ ludzie coraz częściej wybierają linie marek własnych, zamiast markowych produktów, próbując obniżyć koszty cotygodniowych zakupów.

Spadła też sprzedaż gotowych do konsumpcji wyrobów proponowanych przez spożywczy handel detaliczny, bo rośnie sprzedaż jedzenia na wynos, jakie proponuje gastronomia, co łączy się z powrotem do miejsc pracy, w tym do biur. Mniej w sklepach wielkopowierzchniowych sprzedaje się gotowej pizzy oraz innych schłodzonych dań gotowych, a w barach szybkiej obsługi konsumenci w 12 tygodni do 20 lutego wydali na jedzenie dodatkowe 4,3 mln €.  

Emer Healy dodaje:

– Wraz z rosnącą liczbą wygodnych opcji, domowe wypieki są wyraźnie niższe w programach kupujących. Sprzedaż mąki, jajek i kremów czekoladowych spadła odpowiednio o 27,6, 20,6 i 35 procent w ciągu ostatnich czterech tygodni.

Sprzedaż online obniżyła się natomiast o 5,7%, a całkowita sprzedaż internetowa spadła o 9,4 mln €.

Najpopularniejszym dużym sklepem na rynku spożywczym pozostaje Dunnes Stores z udziałem w rynku na poziomie 23%, następne jest Supervalu i ma 22% rynku, a na pozycji trzeciej uplasowała się brytyjska sieć Tesco i zagarnęła 21,9% rynku.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
New Warsaw centre ai
Irlandczycy otwarci
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська