Zwolnienia w Aer Lingus. Winny jest rząd?

Linia lotnicza Aer Lingus podjęła decyzję o redukcji zatrudnienia, informując jednocześnie Ministerstwo Zatrudnienia, iż takie działania są niezbędne, by ratować firmę.

Aer Lingus przekazując tę informację minister Reginie Doherty, stwierdza, iż bronił się przed tym krokiem, jednak konieczna stała się redukcja załogi. Pismo podobnej treści przekazane zostało także drogą e-mailową zatrudnionym przez Aer Lingus w Irlandii, a przewiduje się, że poziom zwolnień wyniesie 500 osób.

Tłumacząc swoją decyzję, Aer Lingus przedstawił wyniki działalności w ostatnim okresie i dodaje, że obecnie działa zaledwie na 5% swoich możliwości, co jest podstawą do wdrożenia zwolnień grupowych. Wg Aer Lingus, nie można też przewidzieć, jak wyglądać będzie rynek przewozów pasażerskich w najbliższym czasie, co jest kolejną składową decyzji o redukcji etatów w tej firmie.

Władze Aer Lingus informując Ministerstwo Zatrudnienia o przygotowywaniu się do zwolnień grupowych, mówią, iż w powrocie do normalnej pracy przeszkadzają również decyzje irlandzkiego rządu, który pozostawił niektóre lotniskowe obostrzenia, w tym 14-dniową kwarantannę dla pasażerów, którzy przylatują do Irlandii.  

W oświadczeniu Aer Lingus znajdują się następujące słowa:

– Irlandia nie podjęła kroków, które podjęły inne państwa członkowskie w Europie i stopniowo przywróciły usługi transportowe oraz łączność w odpowiedzi na propozycję Komisji Europejskiej. Wymóg zmniejszenia wielkości linii lotniczej w odpowiedzi na kryzys oznacza, że Aer Lingus wydał powiadomienie do Ministra ds. Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej w sprawie proponowanych zwolnień grupowych w linii lotniczej.

Aer Lingus dodaje, że nowe wymogi bezpieczeństwa podróży lotniczych, nie wpłyną na poprawę wyniku finansowego firmy, więc i ten aspekt brano pod uwagę, podczas podejmowania decyzji o redukcji etatów. Władze przewoźnika w tych dniach rozpoczną rozmowy ze związkami zawodowymi, które reprezentują zatrudnionych w Aer Lingus.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Aer Lingus

Polska-IE: Udostępnij...
An Post nagradza swo
Specem od gospodarki
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish