Zwolennik zimnego chowu

Od czasu nastania koalicji, Partia Zielonych, z zapałem przystąpiła do ochładzania klimatu, ale robi to w sposób co najmniej dziwny, o ile nie…

Minister ds. klimatu Eamon Ryan poinformował niedawno, że chce wprowadzenia zakazu palenia węglem i innymi paliwami stałymi, a teraz, poszedł o krok dalej i uważa, że należy zakazać budowy terminali gazowych LNG. W związku z deklaracją, jaką wstępnie złożył minister Ryan, terminale skroplonego gazu ziemnego, miałyby być w Irlandii zakazane, a zacznie się od tego, że nie będą wydawane zgody na ich powstawanie.

Wg ministra, „nie ma sensu rozwijać sieci terminali gazowych LNG, które wykorzystywane są do składowania importowanego z zagranicy gazu”.

Sprawa jest kontrowersyjna, bo z jednej strony faktycznie chodzi o środowisko i sposób przygotowywania gazu do transportu, a przewożony jest w stanie głębokiego zamrożenia, by następnie zmienić jego stan skupienia dopiero podczas przesyłu do odbiorców. Ten jednak zabieg uważa się za szkodliwy dla środowiska, co miało okazać się w po badaniach naukowych z 2019 roku, kiedy uznano, że poprzez zmianę stanu skupienia gazu, do atmosfery trafiają substancje szkodliwe.

Tą właśnie drogą chciałby pójść minister Ryan, który nalega, aby gabinet przychylił się do jego interpretacji badań i zakazał budowy nowych terminali na gaz LNG.

Co ciekawe, rząd nie sprzeciwia się temu pomysłowi i wkrótce, projekt Eamona Ryana znajdzie się w programie obrad rządu, a konsekwencją może być wprowadzenie całkowitego zakazu importu gazu LNG do Irlandii.

*

Co w zamian? Bo pomysłów w tym zakresie nie widać, a wiatraków mamy na tyle mało, że nie zdołają pokryć potrzeb energetycznych kraju i to jeszcze przez wiele lat, nawet, jeżeli będą powstawać w tempie, jakie obserwowane było w ostatnich latach.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian