Zwiększone zasiłki na opiekę nad dziećmi i zmiany sezonu zasiłków na paliwo pomogą w pokryciu kosztów utrzymania

Pomoc obejmująca zwiększone zasiłki na opiekę nad dziećmi i zmiany w zasiłku na paliwo to środki, które mogą pomóc gospodarstwom domowym w pokryciu kosztów utrzymania, według grupy posłów Fine Gael.

Przemawiając w Dáil na temat środków mających zaradzić kryzysowi związanemu z kosztami życia, poseł z Dublin Rathdown Neale Richmond powiedział:

– Jak wszyscy wiemy, koszty życia znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, uderzając w nas przy dystrybutorze paliwa, na naszym gazie i rachunkach za prąd oraz koszty w naszych sklepach spożywczych. Jednym z ogromnych kosztów, które poważnie wpływają na rodziny w całej Irlandii, są koszty opieki nad dziećmi. Rodziny często płacą równowartość drugiego kredytu hipotecznego na opiekę nad dziećmi, a wpływ na ich wyniki finansowe jest nie do przecenienia. Budżet 2022 miał zaradzić tym rosnącym kosztom poprzez rozszerzenie powszechnej dotacji dla dzieci poniżej 15 roku życia, co jest świetnym początkiem, ale jeśli mamy sprawić, by opieka nad dziećmi była dostępna dla wszystkich, potrzebny jest znaczny postęp. W obecnej formie dotacja nie jest wielką pomocą dla rodziców. Słyszałem od rodzin płacących ponad 1000 euro, a nawet 1500 euro miesięcznie na opiekę nad dziećmi i otrzymujących 80 euro dotacji. Choć rodziny są wdzięczne za pomoc, widać wyraźnie, że istnieje możliwość znacznego postępu w poszerzeniu subwencji powszechnej. Fine Gael pracował nad tą kwestią w Care of the Child Policy Lab i wezwał do rozszerzenia powszechnej płatności, i chcę powtórzyć ten apel. Kwestię tę należy zbadać, aby zobaczyć, co można zrobić przed przyszłymi budżetami. Zwiększenie dotacji jest skutecznym i bezpośrednim sposobem pomocy rodzicom w dostępie i utrzymaniu opieki nad dziećmi i należy je rozważyć.

Poseł z Wexford Paul Kehoe powiedział natomiast, że rząd musi działać natychmiast, aby pomóc rodzinom i jednostkom w całym kraju w zakresie presji związanych z kosztami utrzymania.

Paul Kehoe:

– Wiem, że obecnie trwają prace ministra Paschala Donohoe, ministra Michaela McGratha i minister Heather Humphreys, którzy zastanawiają się nad określeniem opcji, które pomogą złagodzić presję związaną z kosztami życia, z którą wiele osób ma obecnie do czynienia. Ten problem jest głęboko niepokojący dla gospodarstw domowych i osób o średnich dochodach, które widzą cotygodniowe rachunki i inne koszty rosną i słusznie martwią się o przyszłość. Rosnące koszty paliwa to ogromny problem dla osób starszych, a rząd ma tutaj do odegrania rolę, przedłużając sezon zasiłków na paliwo, a nawet umożliwiając większej liczbie osób korzystanie z niego.

Poseł z Kerry Brendan Griffin powiedział, że podwojenie rabatu na energię elektryczną w wysokości 113 euro dla wszystkich krajowych posiadaczy rachunków za energię elektryczną jest natychmiastowym środkiem, który może pomóc w krótkim okresie.

Poseł Griffin dodał:

– Rosnące koszty paliwa wywarły ogromną presję na gospodarstwa domowe na całym świecie, wzywałbym do przedłużenia dodatku paliwowego na wiosnę, a osoby uprawnione, powinny zostać powiadomione, aby mogły planować wydatki z wyprzedzeniem.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin proponuje
Czynsze w całym kra
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська