Zwiększone fundusze na adaptację mieszkań

Władze lokalne otrzymają zwiększony poziom funduszy na przystosowanie domów dla osób starszych oraz osób z problemami z niepełnosprawnością i mobilnością, które zostały przyznane przez ministra stanu Petera Burke, odpowiedzialnego za mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Minister Peter Burke powiedział:

– Te dotacje są ważne, ponieważ pomagają naszym starszym obywatelom oraz osobom niepełnosprawnym i z problemami z poruszaniem się dłużej żyć samodzielnie we własnych domach, jeśli zechcą, a także ułatwią wczesny powrót ze szpitala. Jako radny widziałem na własne oczy różnicę, jaką wnoszą do wielu gospodarstw domowych w całym hrabstwie i jako minister cieszę się, że zapewniam zwiększenie finansowania, dzięki któremu więcej domów w tym kraju otrzyma modernizację. Granty są w 80% finansowane ze Skarbu Państwa przez Departament Mieszkalnictwa, Samorządu Terytorialnego i Dziedzictwa, a 20% środków pochodzi z odpowiednich władz lokalnych.

Dostępne są dotacje w wysokości do 30000 EUR na pomoc osobom niepełnosprawnym w wykonywaniu prac niezbędnych do dostosowania domu do ich potrzeb, do 8000 EUR na pomoc osobom starszym w przeprowadzeniu niezbędnych napraw lub ulepszeń oraz do 6000 EUR do środków ułatwiających poruszanie się.

Minister Peter Burke dodał:

– Podczas gdy obecna przerwa w pracach budowlanych nadal obowiązuje, ludzie powinni wiedzieć, że prace związane z adaptacją mieszkań mogą być kontynuowane za zgodą właściciela domu i po przestrzeganiu wytycznych dotyczących zdrowia publicznego. Cieszę się, że fundusze na administrowanie tym programem przez władze lokalne rosną z roku na rok od 2014 r. i cieszy mnie dalszy wzrost tegorocznego budżetu. Pokazuje to wagę, jaką przywiązuje się do programu i zaangażowanie rządu na rzecz osób starszych oraz niepełnosprawnych. Dotacje te mają ogromny wpływ na jakość życia wielu beneficjentów i odgrywają niezwykle ważną rolę w pomaganiu osobom niepełnosprawnym i osobom, które osiągają wiek, gdy są mniej mobilne, w kontynuowaniu samodzielnego życia w swoim własnym domu. Jako minister stanu odpowiedzialny za mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych, jestem w pełni zaangażowany w pomaganie osobom w pozostaniu we własnych domach i we własnych społecznościach tak długo, jak to możliwe, a te dzisiejsze przydziały ułatwią osiągnięcie tego celu.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Konstytucja jest z n
Wdrożenie planu w z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian