Związek przyczynowo-skutkowy? Więcej testów, więcej zakażeń?

W początkach mijającego tygodnia pojawiło się wezwanie, aby Irlandia wykorzystała swoje pełne możliwości testowania potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i tak się stało.

Szef HSE Paul Reid potwierdził, że w tym tygodniu znacznie wzrosła ilość testów, jakie prowadzone są w zakresie badań osób potencjalnie zakażonych, a już w piątek takich wykonano łącznie 13 000. To swoisty dzienny rekord z ostatnich kilku tygodni, ale co za tym idzie, w statystykach pojawiła się większa ilość zakażeń, więc wczoraj było ich 156, o czym powiedział z kolei dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Ronan Glynn.

Wracając jednak do słów doktora Reida, więc szefa the Health Service Executive, tenże potwierdził, że 98% próbek wykazało profil negatywny, a średni okres przeprowadzenia badania od pobrania próbki, do uzyskania wyniku, wyniósł za ostatni tydzień 2,1 dnia, chociaż wiele wyników otrzymano w krótszym czasie.

Dr Paul Reid:

– To było długie siedem miesięcy. Wiem, że wielu ludzi ma dość i jest zmęczonych. Jednak ten wirus rozwija się za każdym razem, gdy znikamy, jako jednostki, a pojawiamy się, jako społeczeństwo. Zrobiliśmy zbyt wiele, aby wszystko się cofnęło. Należy kontynuować działania ochronne dla swojej rodziny i siebie nawzajem.

Wiadomość pojawiła się zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez rząd nowych ograniczeń dla Irlandii, w tym zmniejszenia liczby dozwolonych osób na zgromadzeniach wewnątrz i na zewnątrz.

*

Czy w takim przypadku uzasadnione może być podejrzenie, że skoro wykonuje się więcej testów, ilość wykrywanych zakażeń wzrasta? Wydaje się, iż jest to całkiem prawdopodobne, chociaż może być też tak, że okres chłodniejszych dni, bardziej deszczowej pogody, uaktywnił wirusa, a może dał mu nawet lepsze warunki do przetrwania. Może być też tak, co należy czytać w formie przypuszczającej i dalekiej od rzeczywistości, że ilość przeprowadzanych testów była dokładnie nadzorowana i sterowana przez władze, które w jakimś celu potrzebowały spadku, jak i wzrostu zakażeń. Pytań jest dużo, odpowiedzi mało, a prawda? No cóż, prawdopodobnie leży gdzieś pośrodku.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Systemy wsparcia pan
Lokalizacja pasażer