Żucie gumy bez cukru może zapobiegać przedwczesnym porodom

Wyniki badań opublikowanych podczas zjazdu Society for Maternal-Fetal Medicine wskazują, że żucie bezcukrowej gumy pozwala poprawiać stan zdrowia dziąseł przyszłych matek, a dzięki temu – może zmniejszać ryzyko przedwczesnych porodów.

Według WHO, co roku przedwcześnie – czyli przed 37. tygodniem ciąży – rodzi się około 15 mln dzieci na całym świecie. Jednym z czynników ryzyka przedwczesnego porodu jest zły stan zdrowia dziąseł przyszłych matek. Najczęściej jest on spowodowany przez niedostateczną higienę i niedokładne usuwanie płytki nazębnej z zębów i poniżej linii dziąseł.

Jak się okazuje, powszechnie dostępnym i niedrogim sposobem na poprawę stanu zdrowia dziąseł kobiet ciężarnych, a co za tym idzie – zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu, jest żucie bezcukrowej gumy. Wyniki dowodzącego tej tezie badania przedstawiono niedawno podczas wirtualnego zjazdu Society for Maternal-Fetal Medicine. Przeprowadzono je w afrykańskim kraju Malawi, gdzie przedwczesnych porodów jest najwięcej na świecie. Trwało 10 lat, zgodę na nie wyraziło tamtejsze ministerstwo zdrowia, a wszystkie uczestniczki zgłosiły do niego dobrowolnie.

Ponad 10 tys. kobiet podzielono na dwie grupy. Obie zostały wyedukowane w zakresie zdrowia okołoporodowego oraz higieny jamy ustnej, ale kobiety z drugiej grupy dwa razy dziennie po 10 minut miały za zadanie żuć gumę z ksylitolem. Okazało się, że to właśnie w tej grupie zanotowano mniej przypadków przedwczesnych porodów (12,6% wobec 16,5% w pierwszej) oraz mniej dzieci miało niską masę urodzeniową (8,9% wobec 12,9% w grupie pierwszej).

– Stosowanie gumy do żucia z ksylitolem jako interwencji przed 20. tygodniem ciąży zmniejszyło liczbę porodów przedwczesnych, a w szczególności porodów przedwczesnych pomiędzy 34. a 37. tygodniem – powiedziała prof. Kjersti Aagaard z Texas Children’s i Baylor College of Medicine w Houston, główna autorka badania.

Teraz naukowcy chcieliby przeprowadzić podobne badanie w USA, gdzie występuje znacznie mniejsze ryzyko przedwczesnych porodów niż w krajach Afryki.

Wypadanie zębów i rak piersi mogą mieć ze sobą dużo wspólnego – do takich wniosków doszli szwedzcy uczeni z Instytut Karolinska, największego w Szwecji ośrodka badawczego w dziadzinie nauk biomedycznych. Przedstawili oni bardzo interesujące wyniki badania klinicznego.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin proponuje
Płynne złoto polsk