„Zostań i wydaj” w nowej formie. Gotówka – nie odpis

Irlandzki rząd rozważa wprowadzenie zmian w programie, który ma pobudzać gospodarkę, a chodzi o zachętę finansową, pozostania w Irlandii i spędzania wakacji w kraju.

W nowelizacji do programu „Zostań i wydaj” mówi się o dużych zmianach, ponieważ od przyszłego roku, może on obowiązywać w formie gotówkowej, nie zaś jak ma to miejsce obecnie, jako odpis podatkowy. Tzw. żywa gotówka, miałaby trafiać do rąk mieszkańców Irlandii, jako zwrot poniesionych kosztów na wakacje w kraju.

Wtedy, ulga podatkowa, jaką można rozliczyć w ramach odpisu podatkowego, byłaby zlikwidowana, lub stałaby się opcją, a nie jedyną możliwością.

Wg wicepremiera Leo Varadkara, to znacznie korzystniejsza forma pobudzania przedsiębiorstw z sektora turystycznego i gastronomicznego, bo klient, widzi w krótkim czasie zwrot poniesionych na wypoczynek kosztów, czyli prawdopodobnie chętniej skorzysta z takiej opcji. Gabinet rozważa obecnie taką możliwość, a o ile przyjmie ją do realizacji, znajdzie się ona w ustawie budżetowej na przyszły rok. Co ważne, podkreślił w dalszej części wypowiedzi Varadkar, ulga na wakacje, może zostać przedłużona, o ile konieczne stanie się wprowadzanie dodatkowych ograniczeń, w tym tych związanych z podróżami. Wtedy osoby z hrabstw objętych wyższymi niż drugi, stopniami ograniczeń, mogłyby mieć możliwość skorzystania z programu również latem oraz jesienią 2021 roku.

Szczegóły pojawią się już we wtorek, kiedy opublikowany zostanie oficjalnie wstępny budżet na przyszły rok.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Rośnie ilość pła
Kolejna wakacyjna at
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian