Zniesienie blokady jest przesądzone?

Teoretycznie można dojść do takiego wniosku, jeżeli wsłuchać się w słowa ministra transportu i zarazem jednego z wodzów koalicji rządzącej.

Lider Partii Zielonych Eamon Ryan powiedział, że opowiada się za ponownym otwarciem gospodarki, w tym za otwarciem sklepów, siłowni, kościołów i wszystkich miejsc pracy, które na okres piątego poziomu ograniczeń, zostały zamknięte. Co więcej, minister Ryan uważa, że większość z tych miejsc, mogłaby być czynna i to teraz, jeden raz w tygodniu, co pozwoli zachować zdrowie psychiczne mieszkańców Irlandii w dobrej kondycji.

Pola golfowe, siłownie, sklepy, galerie i kościoły, w określonych warunkach, więc z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa zdrowotnego, to „środowiska bezpieczne”, dodał, czyli mogłyby stopniowo być uruchamiane. Minister jest także przekonany, że i uczelnie mogą być już otwarte, chociaż i tam, powinno się stosować wiele ograniczeń.

Trochę mniej przekonania ma Eamon Ryan w kwestii otwarcia pubów, bo te, nadal powinny być ściśle kontrolowane, a ilość osób, jaka mogłaby się w nich znajdować, byłaby bardzo ograniczona.

*

Wypowiedź ministra Ryana daje iskierkę nadziei, że rząd nie będzie stosował się do wszystkich zaleceń Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a ten raczej niechętnie podejdzie do kwestii obniżenia poziomu ograniczeń, ale skoro jeden z koalicjantów chce ponownego uruchomienia kraju, hegemoni postąpią raczej podobnie. W słowach ministra zauważyć można jednak pewien dziwny element, a tym jest zdanie, iż można by wrócić stopniowo do pracy, na jeden dzień w tygodniu. Powstaje pytanie: Dlaczego dopiero teraz, a nie pięć tygodni temu? Wraz z wprowadzeniem drugiej blokady kraju, można było określić sektory, działy, pracowników, którzy mogliby pojawiać się w zakładach naprzemiennie, co z jednej strony byłoby wsparciem dla firm oraz gospodarki, ale i samych zatrudnionych. Teraz, taka propozycja, jest trochę spóźniona, a przynajmniej, nie powinna paść, żeby nie drażnić społeczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Examiner

Polska-IE: Udostępnij