Zniechęcanie przez wciskanie

Kiedy minister ds. opieki społecznej opublikowała swój program reformy emerytalnej, część osób zaczęło się zastanawiać, dlaczego ów automatycznie wtłaczał będzie wszystkich pracowników w do systemu.

Na tym opiera się cała reforma systemu emerytalnego w Irlandii, powiedziała minister Heather Humphreys, więc rząd, „zmuszać” ma do udziału w opłacaniu składek emerytalnych. Przymus będzie stosowany co dwa lata, więc nawet kiedy po dodaniu nas automatycznie do systemu, z tego zrezygnujemy, bo taka możliwość będzie zagwarantowana prawem, po dwóch latach, system ponownie podłączy nas do programu emerytalnego.

Również wtedy będziemy mogli z systemu się wyłączyć, bo to też gwarantują przepisy, ale też tylko na dwa lata, bo po kolejnych 24 miesiącach, system kolejny raz doda nas do grona płatników emerytalnych.

Ta karuzela dodawania i rezygnacji będzie stałym elementem obowiązującym w Irlandii, a docelowo skończyć ma się tym, że każdy zatrudniony, dołączy do systemu emerytalnego i opłacać będzie składkę w początkowej wysokości 1,5% swoich zarobków, by zwiększyła się do maksymalnie 6% dochodu uzyskiwanego z pracy na etacie.

Dla przypomnienia można dodać, że do systemu zapisani automatycznie będą wszyscy, którzy ukończyli 23 rok życia, a nie ukończyli 60 lat i ich dochody są wyższe niż 20 000 € rocznie. Z systemu mogą wyłączyć się też osoby, które mają prywatne fundusze emerytalne, co ustawa zagwarantuje, mówiła minister ochrony socjalnej.

W pierwszej fazie nowego systemu pracownicy otrzymają sześć miesięcy na decyzję o pozostaniu w systemie lub rezygnacji w uczestnictwie, ale wcześniej będą mogli zasięgnąć informacji, w jaki sposób te pół roku, wpłynie na ich przyszłą emeryturę. Wtedy poprzez system oceny własnej podejmą ostateczną decyzję o uczestnictwie lub wypisaniu się z nowego systemu emerytalnego w Irlandii.

*

Irlandzki system emerytalny, jaki proponuje minister Heather Humphreys, jest swoistym połączeniem działających w Europie systemów składek emerytalnych i filarów oszczędzania emerytalnego, a w założeniach, przynieść na wyższe emerytury państwowe. Niestety w wielu krajach wynikały też z tego powodu problemy i część osób obawia się, że nie jest to niczym innym, jak zwiększeniem dochodów państwa, a emerytury państwowe, pozostaną na niskim poziomie. Najodpowiedniejszy będzie jednak ten system dla osób wchodzących dopiero na rynek pracy, bo o ile program zostanie utrzymany, może zwiększyć ich emerytury o kilkanaście do kilkudziesięciu procent.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Cios w ministra Ryan
Pogrzeb Zakrzewskieg
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська