Znaczny wzrost ruchu drogowego

Garda opublikowała wstępne wyniki z prowadzonej przez siebie akcji drogowej, a tę nazwała Fanacht.

Akcja miała na celu utrzymanie nas w domach, jednak nie do końca się to udało, gdyż policjanci odnotowali znacznie większy ruch na drogach, a w porównaniu do świąt wielkanocnych wzrósł on o ponad 1/3. Jeszcze wyższe wskaźniki ujawniono w przypadku rejonów przygranicznych, bo tam, ograniczenia dla mieszkańców Republiki, nie obowiązywały osób z Irlandii Północnej. Jest to wynikiem pewnej luki w przepisach, o czym policjanci informowali władze kraju już wcześniej.

W piątek i sobotę na 13 głównych drogach Irlandii ruch samochodowy wzrósł o 35%, natomiast na drogach w okolicach granicy z Irlandią Północną, zanotowano zwiększenie ruchu na poziomie 38%.  

W porównaniu wskaźników ruchu z całego okresu między świętami a długim weekendem, kiedy to ruch samochodowy nie podniósł się prawie wcale, a ruch liczony ogółem, zaledwie o 2%, te ostatnie dni określane są przez Gardę, jako okres z dramatycznie wysokim wzrostem podróży, więc łamaniem zasad wprowadzonych na okres pandemii.

Na niektórych odcinkach autostrad ruch był wyższy o prawie 50% i na autostradzie M6 w Westmeath podniósł się o 46%, M8 w Fermoy/Cork o 44%, a na autostradzie M50 w południowym Dublinie o 42%. Trochę inaczej sytuacja wyglądała na drogach w okolicy granicznej, bo tam na trasie N3 ruch podniósł się o 57%.

Komisarz An Garda Siochána Drew Harris powiedział, że większy ruch, nie spowodował znacznego wzrostu nakładanych przez policjantów mandatów, gdyż w wielu przypadkach musieli oni uznać tłumaczenia kierowców i chociaż nie byli zadowoleni z takiego postępowania mieszkańców kraju, karali wyłącznie osoby, które w sposób wyjątkowy łamały ograniczenia.

Z wyliczeń Gardy i Transport Infrastructure Ireland wynika jednak, iż w ostatni weekend, było o 72% mniej pojazdów na drogach, niż w to samo majowe święto w roku ubiegłym.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/TII

Polska-IE: Udostępnij...
Bank Holiday Coronav
Kiedy wizyty u lekar
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish