Znacznie przekroczone zostały średnie poziomy opadów

Pierwsza połowa lutego w Irlandii była dwukrotnie bardziej mokra niż zazwyczaj, informuje w oficjalnym komunikacie o stanie pogody Met Éireann.

Zidentyfikowano również najbardziej mokry rejon kraju, a tym stały się okolice Claremorris w hrabstwie Mayo. Dane zebrane zostały z 25 stacji meteorologicznych w całym kraju, a kontrola prowadzona jest w nich w sposób ciągły, natomiast dane do centrum meteo w Dublinie, napływają co 60 minut. Na podstawie przekazanych przez lokalne stacje meteorologiczne informacji, opracowywane są prognozy, ale i aktualizuje się wiadomości o stanie irlandzkiej aury oraz wydaje się zawiadomienia i ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach pogodowych.

Synoptycy w swoich stacjach prowadzą szereg pomiarów w tym te najważniejsze, które dają obraz pogody, więc mierzy się ciśnienie powietrza, sprawdza zachmurzenie, ilość opadów, temperaturę, prędkość wiatru i nasłonecznienie, a po podsumowaniu danych, otrzymujemy wiadomości o stanie i prognozowanych warunkach meteorologicznych na wyspie.

Głównymi stacjami Met Éireann są obecnie te w Malin Head, Mace Head, Valentia Island, Sherkin Island, Shannon Airport, Dublin Airport, ale to tylko największe, które są pośrednimi stacjami zbierającymi informacje szczątkowe.

Najważniejszymi chyba danymi dla mieszkańców wyspy są jednak te o opadach, a wskazują one, że w pierwszej połowie lutego, suma opadów została znacznie przekroczona. Dla całego typowego lutego łączna suma opadów krajowych wynosi 82,8 mm, czyli około 2,95 mm dziennie. Niestety teraz wynik został zaburzony i można powiedzieć, że znacznie, bo w już w połowie lutego 2020 roku, średnia dzienna ilość opadów wzrosła do 6,46 mm. To ponad dwukrotnie więcej, niż średnia dla tego miesiąca, a najbardziej deszczowym miejscem w kraju było wspomniane już Claremorris, podobnie, jak całe hrabstwo Mayo.

W Claremorris w dwa tygodnie spadło 149,5 mm deszczu, a w Newport, hrabstwo Mayo 146,5 mm. Podobnie było na lotnisku Knock, gdzie tamtejsza stacja meteo zanotowała opady o łącznej sumie 139,5 mm na metr kwadratowy.

Najmniej deszczowy był Dublin i na tamtejszym lotnisku spadło zaledwie 65,9 mm deszczu, a Dunsany w hrabstwie Meath doliczono się 71,4 mm wody opadowej. Równie mało opadów zanotowano na deszczowym raczej zachodzie kraju i na Connemarze, odnotowano opady w wysokości 78 mm, także na metr kwadratowy.

Met Éireann opublikował też zestawienie najbardziej mokrych i najbardziej suchych miejsc w Irlandii, a dane dotyczą opadów deszczu w pierwszych 15 dniach lutego 2020 roku.

Najbardziej deszczowe miejsca:

1. Claremorris, Co Mayo 149,5 mm

2. Newport, Co Mayo 146,5 mm

3. Knock Airport, Co Mayo 139,5 mm 

4. Valentia, Co Kerry 129,3 mm

5. Finner, Co Donegal 125,8 mm

6. Shannon, Co Clare 122,8 mm

7. Markree Castle, Co Sligo 121,3 mm

8. Belmullet, Co Mayo 115,5 mm

9. Cork Airport 114,7 mm

10. Mount Dillon, Co Roscommon 107,9 mm

Lokalizacje z najniższą sumą opadów:

1. Dublin, Airport 65,9 mm

2. Dunsany, Co Meath 71,4 mm

3. Mace Head, Co Galway 78,0 mm

4. Casement Aerodrome, Co Dublin 78,1 mm

5. Phoenix Park, Dublin 79,3 mm

6. Roches Point, Co Cork 80,2 mm

7. Sherkin Island, Co Cork 80,9 mm

8. Johnstown Castle, Co Wexford 82,6 mm

9. Moorepark, Co Cork 89,7 mm

10. Mullingar, Co Westmeath 94mm

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish