Znacząca większość mieszkańców Irlandii chce się zaszczepić przeciw koronawirusowi

Reprezentatywne badanie dorosłych obywateli wysp przeprowadzone zostało przez naukowców z Maynooth University, Trinity College Dublin, a także uniwersytetów w Irlandii Północnej, Szkocji i Anglii, a ujawniło, że większość mieszkańców chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, jeżeli szczepionka zostanie opracowana.

Statystycznie ponad 2/3 mieszkańców Irlandii odpowiedziało, że zaszczepią się przeciwko wirusowi Covid-19 w chwili, kiedy opracowana zostanie skuteczna i zaakceptowana przez władze medyczne szczepionka. 1/3 respondentów z Republiki Irlandii nie jest pewna, czy w ogóle to zrobi, co potwierdza ogólnoświatowy trend w tym zakresie, natomiast 65% badanych odpowiedziało, że zaszczepi siebie i swoje dzieci. 1 na 10 osób uznała, że tak z całą pewnością nie zrobi, więc nie podda się szczepieniu przeciwko koronawirusowi.

Niezależnie od wyników tych badań, dr Frédérique Vallières z Globalnego Centrum Zdrowia w Trinity College uznała, że to niepokojąco niski wynik, jeżeli przyjrzymy się problemom, jaki wywołał i to w skali ogólnoświatowej koronawirus. Dr Vallières dodała, że naukowcy spodziewali się, iż odsetek osób skłonnych do uzyskania szczepionki, będzie na poziomie około 90% całej populacji Irlandii, czyli wynik jest lekkim zaskoczeniem.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, bo wyniki niewiele różnią się od uzyskanych w Republice, chociaż w niektórych rejonach, czyli np. w Szkocji, ponad 87% respondentów powiedziało, że podda się szczepieniu przeciwko wirusowi Covid-19.

W skali Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Republiki Irlandii więcej osób zamieszkujących duże miasta deklarowało, że zgłoszą się na szczepienie, a statystycznie największą grupą społeczną w podziale na wykształcenie, która chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, stanowiły osoby z wykształceniem wyższym i średnim. Najmniej osób chętnych deklarujących wolę szczepienia stanowiły osoby zamieszkujące wsie, a także te, które zamieszkują miasteczka do 5000 mieszkańców.

Po opracowaniu wyników badań ujawniono również, że 41% respondentów podczas izolacji czuje się samotna, 23% mówiło o wysokim poziomie depresji, 20% zgłosiło wysoki poziom lęku, a 18% mówiło o stanie zbliżonym do stresu pourazowego, co oznacza głęboką depresję wymagającą specjalistycznej formy opieki lekarskiej. W tym badaniu znacznie więcej kobiet cierpiało na stany lękowe, a całość badania, nie odbiegała znacząco od wyników, które uzyskano w tym samym okresie roku ubiegłego.

Bogdan Feręc

Źr: Trinity College Dublin

Polska-IE: Udostępnij...
Wielka mała koalicj
Krótka teoria spisk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish