Zmienione zasady kwalifikacji do testów koronawirusowych

Część z 40 000 osób, które oczekiwało na listach do przeprowadzenia szczegółowego testu na obecność wirusa Covid-19, zostało skreślonych z list, a dzieje się tak za sprawą decyzji WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca obecnie, aby do badań genetycznych kwalifikować pacjentów, którzy mają co najmniej dwa z trzech podstawowych objawów, czyli gorączkę 38 stopni lub wyższą, w połączeniu z kaszlem lub dusznością. To wywołało pewnego rodzaju zamieszanie, ale HSE przekonuje, że takie podejście do całej sprawy, znacznie przyspieszy proces diagnozowania, a jednocześnie wskazuje grupę, która jest zagrożona najbardziej.

Lekarze mówią jednak, że niezależnie od tego, czy jest się obecnie na liście, czy też zostało się z niej usuniętym, należy zachować 14-dniową kwarantannę, by w tym czasie obserwować swoje objawy.

Tym samym HSE zrezygnowało z wykonywania testów wszystkim, którzy wyrażą taką wolę, chociaż wcześniej ten sposób wydawał się odpowiedni, by wyłowić wszystkich zakażonych. O nowych zasadach poinformowani zostali już lekarze rodzinni, więc i oni kwalifikować będą osoby, do przeprowadzenia testów przesiewowych.

Wczoraj w kraju kolejnych 235 osób uzyskało wynik pozytywny podczas badań, co daje ogólną ilość zakażonych wirusem Covid-19 na poziomie 1564 osób. W 49-procentach przypadków, do zakażenia doszło poprzez kontakty międzyludzkie, a na OIOM-ach przebywa obecnie 39 pacjentów.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Podziel się...
Globalny Plan Dział
Zakażenia nie mają
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish