Zmiany w szkołach. Testy i śledzenie będą na porządku dziennym

Minister zdrowia i naczelny lekarz kraju, poinformowali w oficjalnym liście minister edukacji, że przygotowują zmianę wytycznych i zaleceń dla szkół w zakresie covidowego testowania i śledzenia kontaktów.

Wytyczne są już opracowywane, a pojawią się w najbliższych dniach i wynikają z zaleceń Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które uznało, że szkoły, w niektórych przypadkach, nie są już środowiskami bezpiecznymi, więc należy zmienić podejście i rozpocząć szeroki program nadzoru epidemiologicznego.
Na tej podstawie, Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, opracowuje swoje zalecenia, a wraz z Departamentem Zdrowia, wprowadzi je w całym kraju.

Minister edukacji Norma Foley, będzie też proszona, aby wszelkie kwestie związane z testowaniem w szkołach i śledzeniem kontaktów uczniów oraz personelu zakażonego koronawirusem, przekazała niezwłocznie dyrektorom szkół w całym kraju.

Raport, jaki otrzymała Irlandia z ECDC, stwierdza, iż można poprawić na wyspie kilka czynników, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości zakażeń. Mówi się, że w zależności od uwarunkowań wewnętrznych, należy zwiększać lub zmniejszać program nadzoru, więc również wprowadzić szeroki program testów. W raporcie podkreślono, że ulepszenia obecnego systemu mogą obejmować:

• Testowanie najbliższych kontaktów potwierdzonego przypadku.

• Jeśli w klasie zostaną znalezione dwa lub więcej przypadków, przetestować należy całą klasę.

• Jeśli w klasie zostaną znalezione dodatkowe przypadki, trzeba rozważyć poddanie całej klasy kwarantannie.

Dokument ECDC zaznacza się również, że poszczególne klasy, w różnych szkołach, mogą być uznawane za wysokiego lub podwyższonego ryzyka i w tych, należy wzmocnić system nadzoru sanitarnego. Szkoły powinny w najkrótszym możliwym czasie wprowadzić system szybkich testów antygenowych i używać ich w celu eliminowania zagrożeń.

W liście do minister Foley naczelny lekarz kraju do Tony Holohan napisał też, że Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, oczekuje na decyzję Europejskiej Agencji Leków, która zezwoli na rozpoczęcie szerokiego programu szczepień w grupie wiekowej 5 – 12 lat, by rozważyć możliwość wprowadzenia takiego w Irlandii. Tym samym minister edukacji poinformowana została, że wszyscy uczniowie w kraju, będą mogli poddani być szczepieniu przeciwko Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health / Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Szczepienia – Rund
Nietzsche, a likwida