Zmiany w ograniczeniach związanych z Covid-19

Rząd podjął istotną decyzję w zakresie koronawirusowych ograniczeń, która ma związek z ograniczeniem ilości absencji pracowniczych.

Od jutra, osoby, które są w pełni zaszczepione, a są bliskimi kontaktami osób zakażonych lub chorych na Covid-19, nie występują u nich natomiast żadne objawy chorobowe, mogą wrócić do pracy lub pracować, o ile zrobią test antygenowy i wynik będzie ujemny, a i będą stosować osłonę twarzy. Inaczej będzie w przypadku pozytywnego wyniku badania, gdyż wtedy, osoba taka będzie izolować się przez 7, a nie 10 dni.

Łagodniejsze przepisy w zakresie bliskich kontaktów, jak stwierdzono w komunikacie, pomogą wielu pracownikom w powrocie do pracy, a jednocześnie będzie to pomocą dla firm cierpiących z powodu wysokiej ilości absencji pracowniczej.

Informację rządu z zadowoleniem przyjęły służby publiczne, ale i prywatni pracodawcy, bo jak się mówiło już wcześniej, niektóre z przedsiębiorstw, zostały sparaliżowane brakiem pracowników.

Z takiej decyzji gabinetu musiał wytłumaczyć się naczelny lekarz kraju, który stwierdził, że NPHET, wcale nie zrezygnował ze środków ostrożności, ale przepisy zostały wyłącznie dostosowane do obecnej sytuacji i wprowadzenia do szerokiego użycia testów antygenowych. Dr Tony Holohan podkreślał, iż wariant Omicron, powoduje dużą ilość zakażeń, jednak nie są to przypadki ciężkie, więc i niższe od spodziewanego jest zapotrzebowanie na opiekę medyczną. Pan Holohan chwalił też implementację przez społeczeństwo dawek przypominających i uznał, że reakcja społeczeństwa jest tą, której spodziewał się NPHET i do czego, więc szczepień, będzie zachęcał.

Profesor Kingston Mills z Trinity College powiedział natomiast, iż mieszkańcy Irlandii, powinni teraz korzystać z testów antygenowych i kontrolować swój stan zdrowia znacznie częściej, a i stosować podstawowe środki ochrony.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland's PKN Orlen a
Ich pensje też wzro
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська