Zmiany w godzinach pracy pubów i klubów nocnych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister sprawiedliwości Helen McEntee wniesie na dzisiejsze posiedzenie rządu propozycję nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu pubów, klubów nocnych i barów działających w godzinach nocnych.

Jak mówi pomysłodawczyni projektu zmian, ma to na celu wymianę przestarzałych przepisów, co w konsekwencji oznacza, że lokale nocne będą mogły być otwarte dłużej. Wcześniej z takim postulatem do rządu zwrócili się właściciele pubów i lokali działających w nocy, a ma im to pomóc w odzyskaniu sprawności po pandemii i w obecnych warunkach kryzysowych.

Zaczynając od klubów nocnych, te będą mogły być czynne do 6 rano, ale z zaznaczeniem, że zamówienia przyjmować będą tylko do godziny 5:00.

Idąc dalej, zmian doczekają się również właściciele pubów, bo te będą mogły być czynne w godzinach od 10:30 do 12:30 i to codziennie. Puby i bary, które chcą funkcjonować dłużej, czyli do 2:30, zmuszone będą do uzyskania specjalnego zezwolenia.

W ramach tych przepisów, a będą one dostosowane do norm obowiązujących w Unii Europejskiej, zmieniony zostanie też system wydawania pozwoleń na prowadzenie pubów, barów i klubów nocnych. Dodatkowo w przyszłym roku uchwalona ma być ustawa, która ujednolici zmianę godzin otwarcia lokali działających w porze nocnej, by wprowadzić pełną przejrzystość przepisów.

Minister Helen McEntee poprosi też Radę Ministrów, aby wydała zgodę na rozpoczęcie prac nad zmianą ustawy o sprzedaży alkoholu, a ta zastąpić ma obowiązujące obecnie przepisy, które są rozproszone w wielu aktach prawnych, a niektóre z nich obowiązują od ponad 200 lat i wydają się anachronizmem. O ile minister sprawiedliwości uzyska zgodę gabinetu, powstanie jeden przepis regulujący sprzedaż alkoholu w Irlandii, a będzie on odpowiadał realiom współczesności.

Minister Helen McEntee zapowiedziała również, że nowe propozycje ustaw wspierać mają tutejszą gospodarkę, w tym rozwój działalności nocnej. Podkreśla się jednak, że sprzedaż alkoholu, nie będzie traktowana po zmianach w ustawie, jak inna sprzedaż detaliczna, a i pozostaną w mocy niektóre z obowiązujących ograniczeń. Sektor sprzedaży alkoholu pozostanie też pod ścisłym nadzorem państwa, a pieczę nad nim wciąż sprawować nad nim będą sądy, Straż Pożarna, władze lokalne, HSE, An Garda Síochána i społeczności lokalne.

W nowych regulacjach dotyczących lokali nocnych znaleźć mają się przepisy, iż każdy z nich musi być wyposażony w kamery monitorujące wnętrze oraz przyległą okolicę na zewnątrz, ale i personel ochrony pracujący w nocy, będzie zobowiązany do uzyskania odpowiednich zezwoleń na nadzór nad tymi obiektami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Hands off my tags! Michael Gaida from Pixabay 

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kredytobiorcy zapła
Ponownie rośnie cen
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.