Zmiany prawne w związku z potencjalną ingerencją z zewnątrz

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien w tych dniach przedstawi rządowi propozycje zmian prawnych, które mogą stać się niezbędne do wprowadzenia, co ma związek z agresją Rosji na Ukrainę.

Irlandzkie władze wyraziły obawę, iż po zakończeniu głównych działań wojennych, może dochodzić, w akcie zemsty, do prób naruszenia integralności systemów elektronicznych Republiki, w tym należy podjąć działania, by chronić irlandzki system wybroczy, bo może być on zagrożony działaniami z zewnątrz.

Uszczegółowione zostaną pewne przepisy, wzmocniona ma być ochrona systemów wyborczych, a także zabezpieczone mają zostać w stopniu znacznie wyższym systemy elektroniczne, by uniemożliwić odwet ze strony Rosji, co potencjalnie może mieć miejsce. Minister O’Brien uważa, że najważniejszym celem ataków elektronicznych może stać się irlandzki system wyborczy, jak w przypadku USA i referendum w Wielkiej Brytanii, gdzie podejmowane były próby wpływania na wyniki wyborów.

Irlandia jest też przekonana, jak przywódcy światowi, że Rosja, może wkrótce rozpocząć masowe ataki cybernetyczne, które wymierzone zostaną w państwa wspierające Ukrainę. Minister mieszkalnictwa przedstawi więc pakiet poprawek do systemu wyborczego Republiki Irlandii oraz rozwiązania, które mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego wyspy.

Przewiduje się, że wzmocniona zostanie rola Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC), natomiast agencja, otrzyma wyższe uprawnienia w dodawaniu podmiotów, które potencjalnie mogą być zagrażającymi bezpieczeństwu internetowemu Irlandii lub szkodzić jej w inny sposób.

Ciekawostką ostatnich dni jest, iż przywódcy światowych potęg, w tym też Irlandii, nie potępili ataków hakerskich, jakich dokonuje grupa Anonymous, a włamano się zarówno na rosyjskie strony rządowe, jak i stacji telewizyjnych i radiowych, które łączone są bezpośrednio ze wspieraniem Kremla. Anonymous zapowiadają, że to, co zrobili w ostatnich dniach, to tylko przedsmak ich możliwości, a i wypowiedzieli Federacji Rosyjskiej wojnę cybernetyczną.

Bogdan Feręc

Źr: AFP/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia przeciwko a
Wydalenie ambasadora