Zmiana w programie szczepień

Wicepremier Leo Varadkar poinformował o zmianach, jakie nastąpią w programie szczepień, kiedy zakończy się podawanie wakcyny grupie 70-latków.

Priorytetowe listy szczepień, nie będą już dotyczyć zawodów, a prawie wyłącznie wieku osób, chociaż będą pewne grupy pracowników, które mogą doczekać się wciągnięcia na listę szczepień wcześniej, niż wynika to z nowego harmonogramu. Tym samym w kraju powstanie 9, a nie 15 grup priorytetowych, co nawiasem mówiąc, jest zaleceniem ECDC i poradą świata medycyny z Irlandii.

Leo Varadkar:

– Opierając się na radach lekarzy i ekspertów w dziedzinie zdrowia, 15 grup priorytetowych to było zbyt wiele i próba utrzymania tego, faktycznie może spowolnić cały program szczepień, więc lepiej mieć dziewięć grup. Wiek jest głównym predyktorem* złego wyniku Covid i dlatego zostanie to zrobione na podstawie wieku. Jeśli spojrzysz na to z naukowego punktu widzenia, jeśli masz 35-latka z Gardy, czy jest on bardziej zagrożony niż 60-letni pracownik handlu detalicznego? Ryzyko jest większe dla 60-latka, dlatego to robimy.

Jak dodał Leo Varadkar, podział na grupy zawodowe, byłby też bardzo trudny, więc część osób starszych, nadal byłaby w grupie podwyższonego ryzyka zachorowaniem na ciężką postać Covid, tylko dlatego, że mają inny zawód niż uznany za priorytetowy. Lepszym rozwiązaniem będzie więc szczepienie osób ze względu na podział wiekowy, a i sytuacja będzie wtedy bardziej przejrzysta.

Tánaiste powiedział również, a zrobił to z przekonaniem, że w kwietniu, zaszczepionych zostanie więcej osób, niż w otrzymało szczepionkę do tej pory, więc program szczepień przyspieszy i to znacznie.

Wicepremier Leo Varadkar w wieczornym programie RTÉ skomentował także decyzję rządu, a ta dotyczy pewnego zluzowania zasad, jakimi należy się kierować w okresie wysokiej zachorowalności Covid.

Varadkar powiedział:

– Dzisiaj jest dzień pełen nadziei. To pierwszy raz od czterech miesięcy, kiedy rząd ogłosił złagodzenie ograniczeń. Jesteśmy na drodze wyjścia z pandemii, to będzie droga wyboista, ale jesteśmy na tej drodze. Do połowy maja ponad połowa dorosłych otrzyma pierwszą dawkę. Powodem, dla którego nie robimy nic do 12 kwietnia, było to, że rząd nie chciał narażać wszystkich pozostających w domach uczniów na odwołanie powrotu do szkoły.

Do niedawna rząd obawiał się również, iż niektóre nowe szczepy koronawirusa, mogą być odporne na opracowane szczepionki, ale potwierdzono w badaniach, stwierdził Leo Varadkar, że tak nie jest i szczepionki mRNA, działają nawet na mutacje. Wkrótce powszechne stanie się też wprowadzenie testów antygenowych w szkołach, instytucjach i zakładach pracy, co pomoże w wykrywaniu źródeł zakażeń, więc znacznie szybciej będzie można działać w zakresie eliminowania źródeł transmisji.

*Predyktor – pojęcie używane najczęściej w psychologii. jego znaczenie można opisać jako obserwację czegoś, co pozwala na wyciągnięcie wniosków i na tej podstawie przewidywanie lub prognozowanie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian