Zmiana przepisów o deportacji
W Irlandii wkrótce zmieni się prawo deportacyjne, a kraj przyjmie rozwiązania unijne, które nie dają możliwości odmowy wyjazdu cudzoziemcom, o ile odmawiają odbycia kary w kraju, w którym zostali skazani.
Irlandia do tej pory kierowała się trochę innymi zasadami, więc po pierwsze dawała możliwości odmowy wyjazdu z kraju, chociaż to prawo rzadko miało zastosowanie, a po drugie, skazany, mógł lawirować między irlandzkimi przepisami, by uniknąć osadzenia w zakładzie karnym na terenie Republiki.
To niebawem się zmieni, o czym poinformowała wiceminister sprawiedliwości Hildegarde Naughton, a zapowiedziała, że irlandzkie władze, będą mogły odesłać do kraju pochodzenia każdą osobę, nawet w przypadku odmowy takiego wyjazdu.
W Irlandii obowiązują w tym zakresie przepisy z 1983 roku, jednak kraj zdecydował się przyjąć Konwencję Rady Europy z 2008 roku, a w tej rozszerzone zostały przepisy unijne o deportacji, jak i dodano wiele okoliczności, w których zastosowanie ma nakaz deportacji do kraju pochodzenia. Tak stanie się m.in. z osobami, które odmawiają odbycia kary w kraju skazania, ale i nie godzą się, by karę odbyć w swojej ojczyźnie. Tym samym skazany, o ile nie będzie godził się trafić do irlandzkiego więzienia, automatycznie przekazany zostanie władzom kraju, którego ma obywatelstwo.
*
To trochę zastanawiające, chociaż opóźnienia na wyspie, to nic dziwnego, ale prawie 13 lat opóźnienia we wprowadzaniu przepisów, które obowiązują w Unii Europejskiej, to jednak lekka przesada, nawet jak na Irlandię.
Bogdan Feręc
Źr: The Times