Zmiana prawa o reprezentacji pracowników

Dáil przygotowuje się do debaty nad ustawą, która uczynił uznanie związku zawodowego prawnym reprezentantem w sporach między pracownikami a pracodawcami.


W tym tygodniu Dáil debatował będzie nad ustawą wysuniętą przez rzeczniczkę Sinn Féin ds. turystyki Imeldę Munster, aby uczynić uznanie związku zawodowego prawnym reprezentantem pracowników.

Projekt ustawy o reprezentacji związków zawodowych (postanowienia różne) – będzie przedmiotem czwartkowej debaty w Dáil, co podkreśliła posłanka opozycji.

Posłanka Munster powiedziała:

– Nie można twierdzić, że popierasz prawa pracowników do rokowań zbiorowych, jeśli nie popierasz prawa do uznania związku zawodowego. Ustawa ta nada praktyczny skutek prawu pracowników do reprezentowania ich przez związek zawodowy. Zwykli pracownicy muszą mieć prawo wyboru, kto będzie ich reprezentował przy rokowaniach zbiorowych i sprawach dyscyplinarnych, a także mieć prawo do uznania tego prawa przez pracodawców. W ustawie chodzi m.in. o rokowania o wzroście niskich płac, w zakresie niepewności zatrudnienia, zerowych i niskogodzinowych umów o pracę. Związki zawodowe to najlepszy sposób, w jaki pracownicy mogą chronić swoje warunki pracy. Potrzebne są równe szanse, a ta ustawa takie wnosi. Nie mogę się doczekać przejścia tej ustawy do drugiego etapu legislacyjnego, co nastąpi w ten czwartek.

Pełny tekst ustawy o reprezentacji związków zawodowych (przepisy różne) 2018, dostępny jest tutaj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein 

Polska-IE: Udostępnij
Kraj nie zostanie za
Program dopłat do w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian