Zmiana nazwy Facebooka nie zapobiegnie rozpowszechnianiu dezinformacji Covid w internecie

Rebranding Facebooka i nowa nazwa firmy to próby odwrócenia się od prawdziwych problemów na platformie mediów społecznościowych, takich jak publikowanie dezinformacji o Covid-19 i szeroko rozpowszechnionych teorii spiskowych na temat szczepionki, powiedział senator z Fine Gael.

Senator z Louth John McGahon powiedział, że jest zaniepokojony licznymi stronami i grupami antyszczepionkowymi, które nadal działają na Facebooku, mimo że gigant mediów społecznościowych ogłosił na początku tego roku rozprawę z użytkownikami naruszającymi jego standardy dotyczące dezinformacji.

Senator McGahon, rzecznik Fine Gael w Seanad ds. komunikacji powiedział:

– W ostatnich tygodniach eksperci ds. zdrowia publicznego wyrazili zaniepokojenie nieproporcjonalnym wpływem, jaki Covid ma na osoby, które pozostają nieszczepione, który obecnie jest ok. 370 000. Dwie na trzy osoby na oddziale intensywnej terapii nie są szczepione, z obawami o trajektorię wzrostową wirusa w miesiącach zimowych i ciągłą presję na naszą służbę zdrowia. Dlatego niepokojące jest to, że dezinformacja i rażąco fałszywe treści dotyczące szczepionki Covid wciąż szerzą się na wielu irlandzkich stronach na Facebooku, w czasie, gdy porady dotyczące zdrowia publicznego stwierdzają, że szczepienia są najlepszą obroną przed zarażeniem się tą okropną chorobą. Słyszymy doniesienia, że ​​dyrektor generalny Facebooka, Mark Zuckerberg, rozważa rebranding i zmianę nazwy. To się nie skończy, gdy wynik finansowy i zyski nadal przeważają nad propagandą i dezinformacją. W sierpniu Facebook powiedział, że usunął dziesiątki kont antyszczepionkowych po tym, jak rząd USA wezwał firmy z mediów społecznościowych do zaostrzenia kontroli nad faktami związanymi z pandemią udostępnianymi na ich platformach. Jednak istnieje wiele stron zawierających szkodliwe treści i dzikie teorie spiskowe, które są nadal aktywne na Facebooku, co jest niebezpieczne dla tych, którzy mogą się na nie natknąć, gdy szukają naukowych i oficjalnych informacji na temat szczepionki. Jedna strona zawiera twierdzenie dotyczące „Eksperymentalnego MRNA „Vax” i stwierdza, że ​​bez niego istnieje „99,05% szans na przeżycie, ale zamiast tego wolałbyś ryzykować śmierć lub obrażenia”. Inna zawiera twierdzenia o „apartheidzie medycznym” w grze między zaszczepionymi i nieszczepionymi i sugeruje bojkot firm, które proszą o Certyfikat Covid. Jedna z grup ma listę obaw zgłaszanych rzekomo przez grupę profesjonalistów „ze szpitali w całym kraju” o alarmującym wzroście pacjentów z poważnymi powikłaniami i szczepieniach odbywających się bez zgody pacjentów. Ludzie stojący za tymi grupami mają jasny program; jest to próba destabilizacji i podważenia naszych porad dotyczących zdrowia publicznego. Zbyt często ich roszczenia są oparte na rasizmie, antyimigracji i ruchu QAnon. Szczegóły protestu zorganizowanego przed Dáil przez jedną z tych grup zostały szeroko rozpowszechnione w mediach społecznościowych. W poście organizatorzy ostrzegają, że wiec nie jest „przyjazny dzieciom”, ponieważ „my, ludzie, domagamy się, aby rząd opiekun ustąpił ze skutkiem natychmiastowym, kontynuacja apartheidu medycznego i zamknięcie ludzi”. Niestety widzieliśmy, jak te protesty mogą stać się brzydkie dla wielu osób rannych po starciach bandytów z członkami Gardaí w Dublinie w lutym tego roku. Upublicznianie wydarzeń takich jak to, które mogą spowodować chaos i przemoc, nie powinno być dozwolone. Uważam, że Facebook, a właściwie wszystkie firmy zajmujące się mediami społecznościowymi, muszą lepiej radzić sobie z dezinformacją Covid i skrajnie prawicowymi spiskami.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: