Zmiana kwalifikacji śledztwa

An Garda Síochána poinformowała, iż zmieniono kwalifikację śledztwa, jakie prowadzone jest od trzech miesięcy.

W tej sprawie chodzi o protest, jaki odbył się pod domem wicepremiera Leo Varadkara, a miał miejsce 19 września 2021 roku. Dotychczas, Garda prowadziła postępowanie wyjaśniające, by następnie zmienić je w śledztwo w sprawie, ale obecnie, nadano temu status „przeciwko”.

Oficerowie śledczy mieli już dotrzeć do osób, jakie uważa za organizatorów zajścia, a w tym, używano pod adresem Leo Varakdara homofonicznych obelg i niewybrednych słów. Aktualnie skupiono się na wyjaśnieniu, czy któreś z działań, jakie pojęte zostało przez protestujących, nosiło znamiona groźby lub innego nadużycia, a oba czyny, uważane są przez irlandzkie prawo, za zabronione.

O ile dochodzeniowcy nabiorą przekonania, iż do takiego naruszenia prawa doszło, zapowiadają postawienie zarzutów osobom, które dopuściły się złamania przepisów.

To nie wszystko, o czym informuje Garda, bo śledztwo dotyczące protestu przed domem Varadkara, rozpoczęło szerszy tok postępowania irlandzkiej policji, a Komenda Główna Gardy, wprowadza stopniowo nowe środki ochrony polityków, ich rodzin i domów, aby zabezpieczyć ich przed takimi zajściami. W Gardzie panuje też przekonanie, iż należy nieco zmienić sposób ochrony polityków, a ściśle rzecz ujmując, dostosować przepisy i działania policji, do obecnej sytuacji.

Wcześniej Irlandia nie musiała stosować wyższych środków zabezpieczających w stosunku do osób w rządzie i parlamencie, jednak protesty przed domami ministra szkolnictwa wyższego Simona Harrisa, środowiska i transportu Eamona Ryana, liderki Sinn Féin Mary Lou McDonald, ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya i szefa Departamentu Zdrowia Stephenna Donnelly, a także premiera Martina oraz niektórych posłów i senatorów, kazały zmienić postępowanie, więc przyjrzeć się możliwości wprowadzenia innych zasad ochrony polityków.

Obecnie z dodatkowych środków bezpieczeństwa korzystają oprócz standardowych w przypadku szefa rządu, wicepremier Leo Varadkar i minister zdrowia Stephen Donnelly.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pandemiczna Woda Św
„Znieść drakońs
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська