Zmasowany atak rebeliantów

Na dzisiaj zapowiadane są masowe działania wewnętrznej opozycji Fianna Fáil, która ruszy do ataku na premiera, ministra wydatków i reform oraz na ministra finansów.

Jak już wcześniej zapowiadała grupa pod przewodnictwem posła Willi’ego O’Dea, nie może być w kraju tak, żeby zasiłek pandemiczny został obniżony, a ludzie tracili tę pomoc, a nie stało się to z ich winy. Jak zaznaczono we wcześniejszym komunikacie, grupa posłów Fianna Fáil, nie zgadza się z decyzją rządu koalicji, więc właściwie dołączyła do żądań opozycji, która także chce przywrócenia płatności pandemicznej w wysokości 350 € tygodniowo.

Posłowie Fianny są zdeterminowani i zażądali spotkania z władzami ugrupowania, w tym z jej liderem Micheálem Martinem, którego chcą przekonywać do swoich racji.

Rebelianci Fianna Fáil chcą się spotkać i omówić tę kwestię z ministrem ds. wydatków i reform Michaelem McGrath, a i planowane jest spotkanie z ministrem finansów Pachalem Donohoe.

O ile rozłamowcy dopną swego, a mają poparcie ugrupowań opozycyjnych, mogą zdołać wprowadzić tę sprawę pod obrady Dáil, a wtedy, niższa izba irlandzkiego parlamentu, raczej nakaże rządowi przywrócenie covidowej płatności do poprzedniego stanu.

*

Właściwie stać się to może w prosty i szybki sposób, gdyż wystarczy przygotować ustawę, wprowadzić pod obrady parlamentu, a o głosowanie nie należy się martwić, bo koalicja ma tylko jeden głos przewagi w Dáil. O ile grupa z Fianna Fáil zagłosuje za ustawowym przywróceniem zasiłku dla osób, które straciły zatrudnienie w wyniku pandemii oraz późniejszych działań rządów, wspierając swoimi głosami opozycję, kwestia powrotu zasiłków w wysokości 350 €, jest przesądzona. Niższa izba parlamentu może wykonać jeszcze jeden ruch i ustanowić rozporządzenie dla gabinetu, a w tym nakazać, zmianę wcześniejszej decyzji o obniżeniu płatności PUP. To jeszcze szybsza ścieżka legislacyjna, bo zobowiązuje rząd do natychmiastowego podjęcia kroków w tej sprawie. Dáil może też zawetować rozporządzenie Rady Ministrów, co również może wiązać się ze zmianą decyzji. Dlaczego tak może się stać? Ponieważ każdy parlament, jest ciałem nadzorczym dla rządu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Na horyzoncie: Silny
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian