Zmasowany atak Gardy

Operacja Fanacht, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „siedź w domu”, wchodzi dzisiaj w swoją szczytową fazę i potwierdziła irlandzka policja, która od kilku dni prowadzi działania prewencyjno-informacyjne.

O ile od wtorku raczej przestrzegano osoby podróżujące samochodami, iż nie powinny tego robić, to już dzisiaj nie będzie tak łatwo wymigać się od mandatu, ponieważ komisarz Drew Harris zalecił, aby prawo egzekwowane było z pełną surowością.

Na drogach całego kraju pojawi się więc prawie 7000 funkcjonariuszy An Garda Siochána, a ci na punktach kontrolnych sprawdzać będą kierowców, którzy oddalili się na odległość większą niż 2 kilometry od domu.

Spodziewać się można od dzisiaj większej ilości patroli lotnych i pieszych, a te sprawdzać będą mieszkańców miast, czyli kontrolować, czy nie są łamane zasady ograniczeń. Tak zmasowana akcja policji potrwa, przez najbliższe cztery dni, bo mamy przecież długi weekend, a to może skłaniać do odwiedzin u rodziny i znajomych.

Garda przestrzega też przed organizowaniem biesiad i spotkań w większym gronie, nawet w domowym zaciszu, bo i to może doprowadzić do ukarania wysokim mandatem.

Skoro jesteśmy już przy karach, to pamiętać należy, iż maksymalna wysokość mandatu wynosi 2500 €, a odmowa jego przyjęcia lub wyjątkowe złamanie zasad obowiązujących podczas pandemii w Irlandii, może skończyć się nawet 6-miesięcznym pobytem w więzieniu.

Żeby nie być gołosłownym, przykład pochodzący z Galway, gdzie czworo naszych rodaków postanowiło odetchnąć świeżym powietrzem i wybrało się na samochodową wycieczkę za miasto. Ta jednak skończyła się kilka kilometrów za Galway, gdzie patrol zatrzymał samochód i zadał kilka rutynowych pytań. Polacy z rozbrajającą szczerością odpowiedzieli, iż udają się na łono przyrody, licząc na wyrozumiałość funkcjonariusza Gardy. Niestety trochę się przeliczyli i teraz, każdy z uczestników eskapady, będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 2000 €.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/Inf.wł.

Polska-IE: Udostępnij...
Kolejna fala zachoro
Zastanawiający spad
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish