Zły rok na irlandzkich drogach

2020 rok okazał się gorszym od 2019, bo na irlandzkich drogach, zginęło więcej osób i to pomimo długiej blokady.

Garda jest nieco zaskoczona wynikami ilości zdarzeń drogowych, do jakich doszło w ubiegłym roku i to pomimo tego, że przez 18 tygodni, mieliśmy do czynienia z pełną blokadą kraju. Co podkreślają policjanci, którzy omawiali statystyki, puste drogi, stały się też dla wielu osób okazją do rozwijania nadmiernej prędkości, a to, wielokrotnie doprowadziło do tragicznych sytuacji.

Podobnie rozczarowana statystykami jest wiceminister transportu Hildegarde Naughton, która powiedziała, że bezpieczeństwo na drogach, jest zagadnieniem, którym należy się zająć z dużą starannością.

Hildegarde Naughton:

– Opracowanie nowej rządowej strategii bezpieczeństwa ruchu drogowego, która obejmie następną dekadę, jest już w toku i będę miała w sercu wizję zero.

Minister ma jednak przekonanie, iż należy zrobić dużo więcej, by poprawić poziom bezpieczeństwa na irlandzkich drogach, chociaż nie wiemy, w jaki sposób Ministerstwo Transportu chce do tego doprowadzić i wciąż czekamy na szczegóły tego planu.

Statystyki, jakie przedstawione zostały na podstawie informacji z policyjnego systemu PULSE, mówią, że w 2020 roku, na drogach Republiki, śmierć poniosło 149 osób, a rok wcześniej, było to 140 osób. Spadała natomiast ilość kolizji, które prowadziły do obrażeń ciała i w roku ubiegłym, było ich 4120, więc mniej o 1407. Najmniej wypadków śmiertelnych zanotowano w kwietniu i maju 2020 roku, kiedy na drogach zginęło odpowiednio 7 i 6 osób. Najgorszymi miesiącami pod względem śmiertelności na drogach były natomiast luty oraz wrzesień, bo wtedy śmierć w wypadkach i zdarzeniach drogowych poniosło odpowiednio 19 i 18 osób.

Garda zaznaczyła, że w tym roku, postawi na prewencję i częściej organizować będzie akcje pomiaru prędkości na drogach, bo ten czynnik uznaje się, za największe zagrożenie, ale i większa ilość wozów patrolowych, pojawi się na trasach, by przyglądać się i reagować na postępowanie kierowców. W planach Gardy pojawiły się też propozycje, które skierowane zostały do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Transportu i postuluje się, by na autostradach, wprowadzić elektroniczne, odcinkowe pomiary prędkości. To miałoby mobilizować kierowców, aby przestrzegali ograniczeń, jakie obowiązują na irlandzkich drogach.

*

Wracając do słów minister Naughton, powiedzieć muszę, że to dosyć śmiała deklaracja ze strony Pani wiceminister, bo w żadnym państwie na świecie, nie udało się zmniejszyć na tyle wyraźnie statystyk wypadków i śmiertelności, by mówić, że są one na poziomie zbliżonym do zerowego.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Transport/Garda

Polska-IE: Udostępnij
Arcybiskup rewolucjo
NPHET nalega na wpro
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian