Złudna pomoc rządu. Za obniżkę VAT-u zapłacimy wszyscy

Kryzys energetyczny dotyka cały świat, wszędzie ceny na nośniki energii są wysokie, a podejmowane działania, nie przyniosły i nie przyniosą rezultatów, które na stałe obniżą rachunki za prąd, gaz i inne paliwa.

Trzeba sobie powiedzieć jasno, zapowiedzi irlandzkiego rządu o obniżeniu podatku VAT na energię elektryczną i gaz, to działanie psychologiczne, więc o ile przyniesie średnią obniżkę rachunków o 2 € tygodniowo, nie można się spodziewać, iż utrzymana ona będzie przez dłuższy czas.

Z zachowanie rynku jasno wynika, że i ta obniżka, pochłonięta zostanie wkrótce przez wzrosty cen na światowych giełdach paliw, więc okres radości z niższych rachunków, będzie raczej krótki.

Istotne jest też i należy to zrozumieć, że spiralę żądań w zakresie podwyżek nakręca opozycja, a ta, tak samo, jak rząd, nie ma pomysłu, w jaki sposób utrzymać niższe ceny na nośniki energii. Zastanowić powinni się przedstawiciele opozycji, czego wymagać będą od gabinetu, gdy po obniżeniu akcyzy i VAT-u na prąd, gaz, paliwa pędne i grzewcze zażądają, by obniżyć ceny na nośniki energii, kiedy te ponownie wzrosną? Skończą się przecież możliwości podatkowe, jak i skończą się możliwe rozwiązania, do których wprowadzenia namawiany jest rząd, czyli kolejnym krokiem będą prawdopodobnie dopłaty do wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, bo innej możliwości nie będzie.

Tym samym role zostaną odwrócone, gdyż to budżet państwa zajmie się opłacaniem rachunków za nośniki energii, więc będzie płacił mieszkańcom Irlandii, aby używali światła, gazu i benzyny. To scenariusz wynikający z żądań irlandzkiej opozycji, a chociaż wydaje się obecnie nierealny, jest całkiem możliwy do realizacji w najbliższej przyszłości.

Pewna ulga, jaka jest nam oferowana, może i da chwilowe i niewielkie oszczędności na rachunkach za nośniki energii, ale gdyby te przystawić do prognozowanej inflacji, a mówi się, że wyniesie w tym roku 7,7 lub nawet 8 procent, zostanie wchłonięta i to szybko, czyli za najdalej kilka miesięcy, wrócimy do punktu wyjścia.

Wtedy rząd bezradnie rozłoży ręce, powie, że nie ma już z czego dawać i w zasadzie będzie miał rację, bo skąd brać i brać, jeżeli odcina się źródła finansowania, czyli obniża podatki? Pamiętać też trzeba o zadłużeniu kraju, więc o długu publicznym, a ten w Irlandii przekroczył 250 mld €. Ów dług będzie trzeba przecież spłacić, czyli w rachunku końcowym, obniżka VAT i akcyzy na nośniki energii, jest wyłącznie udzielonym nam kredytem, za który zapłacimy w przyszłości z nawiązką.

Z czego to wszystko wynika? Otóż zarówno ceny hurtowe gazu, jak i ropy, ponownie zaczęły wzrastać, a zapowiedź obniżenie dostaw gazu z Rosji na Ukrainę, kolejny raz wywołała na giełdach paniczne reakcje.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish PM urges toug
Kto stoi za rosyjski
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська