Złe wieści w sprawie znoszenia ograniczeń

Jeżeli wierzyć pierwszym doniesieniom przed dzisiejszym posiedzeniem gabinetu, to kolejną fazę odmrożenia, będzie raczej cechować utrzymanie ograniczeń.

Wyżsi urzędnicy koalicyjnych ugrupowań politycznych, mają stwierdzać, że nie należy spodziewać się znacznego poluzowania zasad, jakie obowiązują do tej pory, a nawet mogą wrócić pewne ograniczenia, co związane jest z rosnącą ilością zachorowań. Do tej pory oczekiwano, iż rząd zdecyduje się na poluzowanie w kwestii spotkań towarzyskich, w tym przy organizacji chrzcin i wesel, ale zasada uczestnictwa do 50 osób, prawdopodobnie pozostanie w mocy, więc setka uczestników, będzie tylko marzeniem.

Podobnie ma być podczas innych spotkań, w tym o charakterze rozrywkowym, bo rząd raczej nie zgodzi się, by zwiększyć ilość osób, które jednocześnie mogą przebywać w pomieszczeniach.

To nie koniec złych informacji z zakresu znoszenia ograniczeń, bo właściwie można mieć już przekonanie graniczące z pewnością, że „zielona lista” 15 państw, z których po powrocie nie obowiązywała kwarantanna, zostanie skrócona. Na tę decyzję będzie miała wpływ wyższa zachorowalność na Covid-19 w krajach, gdzie była ona na takim samym poziomie, jak w Irlandii lub była niższa.

Bywalcy pubów także nie będą zadowoleni, gdyż rząd skłania się ku decyzji, aby puby, które nie serwują jedzenia, pozostały zamknięte. Wiąże się to z przypadkami zakażeń w tych miejscach, które w ostatnich dniach obserwowane były przez władze medyczne kraju.

Nie można również wykluczyć, iż powrócą niektóre zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, które obowiązywały w poprzednich fazach odmrożenia, a i proponuje się, aby maseczki na naszych twarzach, noszone były przez cały okres przebywania poza domem, jak i w miejscu pracy.

Jak wynika z zapowiedzi rzecznika rządu, więcej szczegółów w tej sprawie pojawi się dzisiaj w godzinach popołudniowych, więc po posiedzeniu gabinetu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian