Złe prognozy dla budowlańców

W ostatnich dniach mamy wysyp prognoz i przewidywań związanych z sektorem budowlanym, a zawarte w nich tezy są raczej sprzeczne, podobnie jak ta, która mówi o możliwym i niepokojącym zjawisku.

Do tej pory nie mówiło się tak otwarcie, a i rząd karmił nas nadziejami, iż budownictwo przejdzie kryzys obronną ręką, ale sektor budowlany może mieć popandemiczno-brexitowe kłopoty, co zauważa największa grupa budowlana w kraju, której szef, podzielił się właśnie tymi obawami. Dyrektor generalny SISK Steve Bowcott stwierdził, iż o ile do końca tego roku sektor budowlany będzie nadrabiał zaległości, czyli kończył rozpoczęte inwestycje, to raczej nie można spodziewać się wielu nowych zamówień na realizację projektów, a to w prostych słowach oznacza wstępowanie w okres recesji.

Wg Bowcotta, stanie się tak niezależnie od programów rządowych, które przewidują finansowanie inwestycji infrastrukturalnych oraz ogólne dofinansowanie budownictwa mieszkaniowego, gdyż to tylko część zadań, jakie realizuje branża budowlana. Duża część zleceń pochodzi przecież od inwestorów prywatnych, a właśnie w tym zakresie SISK spodziewa się nagłego spadku zamówień, więc w konsekwencji, sektor budowlany, nie będzie mógł wykorzystać pełni swoich możliwości produkcyjnych.

Dyrektor Steve Bowcott:

– Myślę, że ogólnie w budownictwie nastąpi recesja. Sprawdzimy tylko, jaki będzie jej rozmiar.

Po tej wypowiedzi należy zwrócić uwagę na fakt, że sektor budowlany, wpływać będzie też na inne branże, bezpośrednio kooperujące z budownictwem, a pośrednio na wszystkie inne, które w jakimś stopniu zależne są od sektora budowlanego. Spodziewać się także można, dramatycznego spadku zamówień deweloperskich, a przyszły rok, może być wręcz tragiczny dla budowlańców, bo na kryzys po pandemii koronawirusa, nałoży się wyjście Brytyjczyków z unii celnej i lepiej będzie dla Irlandii, żeby odbyło się to z umową.

Bogdan Feręc

Źr: SISK dla Irish Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Lotniskowa kwarantan
Nowa normalność wg
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish