Zjednoczenie Irlandii mogłoby nigdy nie nastąpić

Rośnie liczba osób, które uważają, że to Wielka Brytania wepchnie Irlandię Północną w ramiona Południa, co spowodowane będzie decyzją o wyjściu z Unii Europejskiej.

Głównym powodem, dla którego Irlandczycy z Północy będą odwracać się od macierzy, będzie zmniejszenie się ich dobrobytu, ale i wysokie prawdopodobieństwo zmniejszenia dotacji, jakie obecnie z Londynu płyną do Irlandii Północnej.

Opublikowane w ostatnim czasie badania mówią, iż 1/3 brytyjskiego społeczeństwa ma nadzieję, że Irlandia Północna pozostanie w Koronie, ale taka sama liczba respondentów stwierdza, że Brexit kolosalnie zwiększył możliwość odłączenia Północy od Wielkiej Brytanii i połączenia się tego kraju z Republiką.

Prawie 40% badanych uznało, że to Irlandczycy z Północy będą chcieli odłączenia od Zjednoczonego Królestwa, a żywe nastroje odłączeniowe pojawią się w kilka miesięcy po wystąpieniu Albionu z Unii Europejskiej.

Źr: PA

Co ciekawe, gdyby nie Brexit, taka sytuacja mogłaby się w ogóle nie wydarzyć, a przynajmniej odsunąć się w czasie na kolejnych kilkadziesiąt lat, a tak, na tej bazie swój obecny elektorat w Irlandii Północnej buduje Sinn Féin, które chce, aby referendum w sprawie rozwodu z Wielką Brytanią, odbyło się w najbliższym możliwym terminie.

Dla przypomnienia można powiedzieć, iż Szkocja dąży do powtórzenia referendum o odłączeniu się od UK, a premier Szkotów Nicola Sturgeon ponowiła swoją wcześniejszą zapowiedź, że jej kraj chętnie przyłączy się do Zjednoczonej Irlandii, tworząc w ten sposób Szkocko-Irlandzką Unię Narodów Galeacht.

Sytuacji z zainteresowaniem przyglądają się Walijczycy, którzy nieśmiało jeszcze, ale też patrzą w kierunku Zjednoczonej Irlandii i za jej pośrednictwem Unii Europejskiej, bo i oni chcieliby pozostania w unijnym bloku.

Sytuacja stała się więc nieciekawa dla Londynu, któremu udaje się jeszcze tłumić zapędy odłączeniowe, ale wkrótce może się okazać, że ruchy narodowościowo-unijne wezmą górę i Wielka Brytania pogrąży się w niebycie.

Bogdan Feręc

Podziel się:

Padł rekord szpital
Mój bankomat murem
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn