Ziemniaki mogą bardzo zdrożeć

Tegoroczne zbiory ziemniaków są mocno zagrożone, a wszystko przez obfite opady deszczu, a co gorsze, sytuacja hydrologiczna w kraju, raczej nie zmieni trudnych warunków na polach.

Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników ostrzega, że w tym roku duża część plonów może zostać na polach, a w tym przypadku wskazuje się głównie ziemniaki. Wszystko przez deszczową pogodę, która utrudnia rolnikom wjazd maszynami na pola, ponieważ rozmoknięta gleba, wręcz pochłania ciężki sprzęt rolniczy.

Dotąd udało się zebrać w Irlandii zaledwie 30% ziemniaków, chociaż w typowym roku i warunkach pogodowych, z pól zwiezionych powinno być już ponad 60% upraw tej rośliny.

Jeżeli deszczowe warunki utrzymywać się będą nadal, to przede wszystkim część plonu zostanie na polach, a po wtóre, ziemniaki mogą zacząć gnić, zanim zostaną wykopane. Najgorsze warunki panują obecnie w północno-wschodniej części kraju, gdzie w sierpniu i wrześniu spadło najwięcej deszczu, a i październik okazał się mało łaskawy dla plantatorów, więc zagrożenie utratą zbiorów jest obecnie bardzo wysokie, powiedział Thomas McKeown krajowy przewodniczący IFA ds. ziemniaków.

Niestety to nie koniec złych wiadomości z irlandzkich pól, bo zła pogoda i plony pozostające na polach, gdyż nie tylko ziemniaki nie zostały jeszcze zebrane, blokują siew zbóż ozimych. Do tej pory obsianie zostało poniżej 20% normalnej powierzchni upraw, więc i wczesnych odmian zbóż, może brakować w przyszłym roku.

Wydaje się, mówią rolnicy i stowarzyszenia rolników, że tegoroczna bardzo mokra jesień, wpłynie zarówno na zbiory, jak i na ceny ziemniaków oraz późnych warzyw okopowych, a w prostych słowach można stwierdzić, że ziemniaki zaczną w szybkim tempie drożeć.

Za danych technicznych możemy podać, że pola ziemniaczane w Irlandii zajmują średnio ok. 9000 hektarów, jednak w tym roku obsadzono zaledwie 8100 hektarów, a średnie spożycie ziemniaków na osobę, wynosi w Irlandii 85 kg rocznie.

Bogdan Feręc

Źr: IFA

Podziel się:

W Dublinie będzie w
Tsunami głosowań n
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn