„Zielona lista” sparaliżuje podróże lotnicze

Wczorajsza zapowiedź aktualizacji tzw. zielonej listy wywołała reakcję linii lotniczych i operatorów turystycznych, którzy orzekli, że takie postępowanie, przyczyni się do pełnego paraliżu ruchu turystycznego.

Przedstawiciele szeroko pojętego przemysłu lotniczego, ale i związki reprezentujące sektor turystyki uznały, że lista, na której znajdować się będą zaledwie cztery państwa, w sposób znaczny wpłynie na ruch lotniczy, a co za tym idzie, również turystyczny. Na „zielonej liście” pozostaną kraje, które nie mają specjalnego znaczenia gospodarczego dla Irlandii, więc poprzez ograniczenie państw, z których po powrocie na wyspę, nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, wpływać będzie również na podróże biznesowe.

Przedstawiciele linii lotniczych, które operują na wyspie, w tym dwie największe w Irlandii linie lotnicze stwierdziły, że decyzja rządu, może przyczynić się do całkowitej dewastacji sektora lotniczego, więc albo wycofania się linii lotniczych z Irlandii, ich upadku, lub całkowitego zawieszenia lotów na okres zimowy. To z kolei powodować będzie problemy w ruchu międzynarodowym, a wiadomo, że ten wrasta zazwyczaj w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdyż wielu rezydentów wyspy, udaje się wtedy na świąteczny wypoczynek, ale i do krajów pochodzenia.

W tej sprawie pojawiły się też ostre komentarze, a te mówią, jak w przypadku Irish Travel Agents Association (ITAA), które ostrzega, że zielona lista krajów, do których ludzie mogą podróżować bez kwarantanny, nie jest wiarygodna. W podobnych słowach komentuje aktualizację listy, a ta zacznie obowiązywać w nocy z niedzieli na poniedziałek, dyrektor naczelny ITAA Pat Dawson i stwierdził, że lista nie zapewnia bezpieczeństwa ze względu na ciągle zmieniający się jej charakter.

Oprócz tego mamy też sygnały, iż większość biur podróży, od chwili, kiedy pierwszy raz pojawiła się „zielona lista”, nie sprzedała żadnych wycieczek zagranicznych, a to oznacza, że upadek biur turystycznych w Irlandii, jest bardzo bliski.

Bogdan Feręc

Źr: ITAA/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Które hrabstwa nast
HSE zatrudni 12 000
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian