„Zielona lista” przestanie istnieć do końca tygodnia? Raczej tak

Jak twierdzi ekspert ds. lotnictwa, prawdopodobnie i to wkrótce, irlandzki rząd zadecyduje o likwidacji tzw. zielonej listy, a ta pozwalała na powrót do kraju bez 14-dniowej kwarantanny.

Eoghan Corry jest wręcz przekonany, że rząd w Dublinie zlikwiduje lub przynajmniej zawiesi obowiązywanie „zielonej listy”, a wszystko przez rosnące wskaźniki zachorowań na Covid-19 w całej Europie. Tym samym nie będzie już „bezpiecznych” państw, do których można było latać i wracać na wyspę. Wstępem, jak powiedział w radiu News Talk ekspert, ma być wprowadzenie nowych ograniczeń, co zostało opublikowane wczoraj.

Eoghan Corry powiedział:

– Podejrzewam, że „zielona lista” wkrótce zginie. Z jakiegoś powodu nie nadawała się do tego celu, a tak naprawdę, nie dawała jasności, której potrzebowaliśmy na przykład do podróży służbowych i podobnych rzeczy, aby znów się rozwijać. Drugą rzeczą, która się wydarzyła i Ronan Glynn powiedział na samym początku, kiedy Irlandia miała około czterech przypadków w ciągu ostatniej średniej kroczącej z 14 dni, że nie chciał, aby „zielona lista” została rozwinięta, wraz ze wzrostem zachorowań w Irlandii, ale to, co od tamtej pory widzieliśmy, to fakt, że Irlandia przekroczyła 20 przypadków, co jednak kwalifikuje do „białej listy”. Jeśli jesteś krajem spoza UE, aby dostać się do UE, 20 przypadków zachorowań było standardem, ale wszystkie inne kraje również wzrosły. Gdybyś miał dzisiaj zrobić „zieloną listę”, to byłaby na niej Wielka Brytania i Niemcy, również Cypr byłby na niej, Grecja byłaby bardzo blisko, jak i Portugalia, a Hiszpania, która była na pierwszej „zielonej liście”, zniknęłaby z niej już wcześniej. Jest w tym tak wiele ruchomych składowych, że skompilowana „zielona lista” nie pozwala na planowanie ani dla linii lotniczych, ani dla organizacji turystycznych, ani dla biznesmenów, którzy chcą serwisować swoje maszyny, czekając na przybycie inżyniera, by być w pełni ubezpieczonym. Myślę, że zbliżając się do końca tego tygodnia, “zielona lista” może zostać w ogóle usunięta do kosza i możemy wrócić do pierwotnych rad, które były niemal niezbędne, aby podróżować z powrotna kwarantanną dla prawie całego świata. To katastrofalna polityka. Wszystkie inne kraje europejskie, chociaż mają politykę dla krajów spoza UE, jak na przykład Ameryka z bardzo wysokimi poziomami i utrzymują Europę otwartą.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Koronawirus może si
Radio Wnet: Berlin.