„Zielona lista” doczeka się aktualizacji

Wicepremier Leo Varadkar zapowiedział wprowadzenie zmian do tzw. zielonej listy, a ta określa państwa, z których po powrocie, nie jest wymagana 14-dniowa izolacja.

„Zielona lista” doczeka się zmian 13 września, ale co ważne, część państw może z niej zniknąć, natomiast pojawią się tam takie, w których ilość zachorowań na Covid-19, jest niższa lub na podobnym poziomie, jak w Irlandii. Wcześniej wicepremier Varadkar mówił, co było oficjalnym stanowiskiem gabinetu, że lista, aktualizowana będzie, co dwa tygodnie, jednak ta zasada została odsunięta i rząd, nie zajmował się kwestiami podróży prawie wcale.

Na nowej „zielonej liście” pojawić się ma szereg zmian, a opublikowana zostanie jeszcze przed upublicznieniem długofalowego planu dotyczącego walki z koronawirusem, jednak już teraz wiemy, że zasada ograniczania podróży, nadal będzie obowiązywać.

W tej sprawie swoje zdanie – dodajmy, że niezmienione, ma Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i to ciało wciąż jest zdania, że mieszkańcy wyspy, nie powinni odbywać innych podróży, niż niezbędne oraz ograniczyć je do absolutnego minimum.

Ze słów wicepremiera wynika jednak, że na „zielonej liście” pojawią się państwa lub z niej znikną, które nie będą spełniać warunków, jakie określone zostały przez gabinet. Wyznacznikiem stanie się więc wskaźnik zachorowalności na koronawirusa, co w konsekwencji może doprowadzić do wielu zaskakujących zmian. Wicepremier Varadkar stwierdził także, iż nie jest intencją rządu, by zatrzymywać mieszkańców Irlandii na wyspie na siłę, ale powinni stosować się do zaleceń, co pomoże powstrzymać import wirusa SARS-CoV-2 do kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Pomoc państwa jest
Johnsonowi, „nie w