Zgromadzenia będą „rozpędzane”

Rady wielu miast podjęły decyzję o ścisłej współpracy z Gardą, by uniknąć w Bank Holiday Weekend niekontrolowanych zgromadzeń.

Długi czerwcowy weekend może stać się okazją do wypoczynku poza domem, a w miastach w miejscach, gdzie już wcześniej obserwowano gromadzenie się mieszkańców, co powodowało wzrost zagrożenia transmisji wirusa, o którym wszyscy chcieliby już zapomnieć. W tym zakresie Garda zapowiedziała, że do akcji włączy dodatkowe patrole, a te kontrolować będą miejskie plaże, parki oraz wszelkie inne miejsca, w których lubią gromadzić się mieszkańcy. Irlandzka policja przypomniała, że część ograniczeń związanych z Covid-19, nadal obowiązuje i należy się do nich stosować, a i dodano, iż prawo będzie w tym zakresie egzekwowane, więc mogą posypać się mandaty, o ile funkcjonariusze spotkają się z rażącymi przypadkami łamania przepisów.

Garda ma być w ten weekend wyjątkowo widoczna, bo obecna będzie na drogach i ulicach, ale i w przestrzeni publicznej, a tam przede wszystkim, jako patrole piesze. Podobnie dziać się ma wieczorami, ale w tym przypadku policjanci przeniosą się w miejsca, gdzie lubi spotykać się młodzież oraz będą wszędzie tam, gdzie już poprzednio dochodziło do zgromadzeń młodych ludzi.

O zwiększenie ilości patroli policjantów poprosiły władze miejskie, które chcą uniknąć dużych zbiegowisk, a jednocześnie sytuacji, jaka miała miejsce w ostatnim czasie. Do apeli władz miejskich dołączył rząd i HSE, które wezwały mieszkańców Irlandii, by podczas długiego weekendu, unikać miejsc z potencjalnymi zgromadzeniami osób, co umotywowano wciąż wysokim poziomem zagrożenia wirusowego i utrzymującą się na stosunkowo wysokim poziomie ilością covidowych transmisji. Gabinet wezwał też włodarzy miast, by podczas weekendu, zapewniły znacznie większą ilość koszy na śmieci, jak i ustawiły przenośne toalety, co z kolei pomóc ma w unikaniu sytuacji, jakie obserwowane były tydzień i dwa tygodnie temu.

Na irlandzkiej mapie są też miasta, które wdrożyły specjalne procedury na długi czerwcowy weekend i np. Dublin oraz Galway będą w sposób szczególny monitorować miasta i miejsca wypoczynku, a Cork, wprowadzi nadzór osób korzystających z miejskich nabrzeży.

Garda zapowiedział, że niektóre ze zbiegowisk, mogą doczekać się nakazu rozejścia, o ile policjanci nabiorą przekonania, iż stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/HSE/Dept. of Local Government

Polska-IE: Udostępnij
Warsaw wants to disp
Minister krytykuje p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian