Zezwolenie na wyjście do pubu i lot samolotem

Świadectwa szczepień mogą być potrzebne, aby uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich, imprezach sportowych i wolnym dostępie do wszystkich miejsc w kraju, gdy większość populacji zostanie zaszczepiona.

Aktualnie rząd ocenia sytuację i możliwości wprowadzenia świadectw szczepień, co w przyszłości, może odegrać dużą rolę w walce z koronawirusem, uważa minister zdrowia Stephen Donnelly. Gabinet zastanawia się, jak wprowadzenie takich certyfikatów wpłynie na życie kraju, ale i zbliżył się do decyzji, o wydawaniu takich świadectw dla podróży lotniczych na terenie Unii Europejskiej. Sam certyfikat pozwoli na zwiększenie ilości pasażerów, którzy bez żadnych ograniczeń, korzystać będą mogli z podróżowania po Europie i to bez covidowych obostrzeń.

Obecnie nie mówi się, że takie certyfikaty wprowadzone będą w Irlandii z całą pewnością, ale nie można takiego rozwiązania wykluczyć, a wynikać będzie ono z postępowania państw unijnych. O ile takie certyfikaty zostaną wprowadzone lub wymagane będą w większości państw bloku, lub w całej UE, pojawią się także na wyspie, informuje źródło rządowe.

Wiele zależeć będzie też od postępowania samych linii lotniczych, które prawdopodobnie wymagać będą od swoich pasażerów świadectw szczepień, więc sam program, może być konieczny do wprowadzenia, a w przyszłych miesiącach ewoluować, dodaje minister Donnelly.

*

W tej kwestii mówi się jednak, iż o ile covidowe paszporty mają spełnić swoją funkcję, zaszczepić się powinna większa część społeczeństwa, która otrzyma wiele swobód, co zaczyna być trochę niepokojące, gdyż to działanie z wykorzystaniem kija i marchewki. Jeżeli się zaszczepisz, możesz iść do znajomych, kina oraz do pubu, a i lecieć na kontynent, jeżeli jednak nie masz w kieszeni certyfikatu, to jedynym co możesz zrobić, będzie wyjście do sklepu po chleb.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health/Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian