Zełenski w Oireachtas

Dzisiaj o godzinie 10:00 zaplanowano spotkanie, które nazywa się historycznym, bo w posiedzeniu Dáil udział weźmie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent przemówi do zgromadzonych za pośrednictwem łączy internetowych, a jego wstąpienie transmitowane będzie przez stację telewizyjną RTÉ oraz przez Oirachtas TV, a link do tej strony znajduje się TUTAJ.

W tej specjalnej sesji udział wezmą posłowie i senatorowi irlandzkiego parlamentu, ale i zaproszeni goście, w tym uchodźcy z Ukrainy oraz korpus dyplomatyczny z 45 państw. Jak mówi komunikat Biura Prasowego Oireachtas, na tym posiedzeniu połączonych izb parlamentu, nie będą obecni dyplomaci z Federacji Rosyjskiej.

Wprowadzeniem do przemówienia stanie się wypowiedź Ceanna Comhairle, czyli spikera, a w polskiej nomenklaturze marszałka Sejmu Seána Ó Fearghaíla, który zapowie łączenie z Kijowem, a następnie przemówić ma Wołodymyr Zełenski.

Wystąpienie Zełenskiego trwać ma ok. 10 minut, będzie w języku ojczystym Ukrainy, ale tłumaczone będzie na język angielski symultanicznie, czyli w czasie rzeczywistym. Na sali plenarnej Dáil obecni mają być też przedstawiciele ukraińskich i innych mediów.

Bogdan Feręc

Źr: Biuro Prasowe Oireachtas

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gospodarka zaczęła
Premier Martin zapow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська