Żeby wyjechał, musi się zaszczepić

W kraju, ale i za Atlantykiem, nie słabną wysiłki, aby premier Micheál Martin w Dniu Świętego Patryka, pojawił się w Waszyngtonie.

W czwartkową noc, z Białego Domu wyszła informacja, iż strona amerykańska, nie odrzuca możliwości spotkania się premiera Irlandii Martina z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Taki sam przekaz płynie z Dublina, gdzie urzędnicy nadal czynią starania, aby wysłać swojego szefa za ocean, ale co ważne, potencjalna wizyta, napotyka wiele komplikacji.

Po pierwsze Dublin musiałby spełnić kilka żądań Waszyngtonu, w tym zaszczepić premiera, by ów, zabezpieczony wakcyną i „chipem”, mógł przestąpić próg Gabinetu Owalnego. To akurat najmniejszy z problemów, bo można zaczaić się na szefa gabinetu, wstrzyknąć mu szczepionkę i po kłopocie, niech chłop leci i niech się spotyka.

Problem jest jednak trochę innej natury, bo nie ma pełnej zgody na tę wizytę w irlandzkich kręgach politycznych, więc mówi się, że Martin, powinien siedzieć na… wyspie, skoro uziemił na niej 5 milionów ludzi.

Również Waszyngton, o ile chętnie przyjmie irlandzkiego premiera, to ustami rzecznika Białego Domu twierdzi, iż obecnie, spotkania prezydenta Bidena, ograniczone zostały do absolutnego minimum, a chodzi o względy bezpieczeństwa zdrowotnego. Biały Dom, nie wyklucza jednak możliwości marcowego spotkania, ale zaznacza, że dużo zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej na świecie.

Również na wyspie zaczęły pojawiać się sugestie, że wizyta może być przełożona na inny termin, czyli na okres, kiedy większość populacji zostanie zaszczepiona, a to może być na przykład na jesieni.

Również CNN informuje, iż wizyta premiera Irlandii, nie jest jeszcze do końca pewna, bo rozważane są różne warianty. Jak dodaje jeden z dziennikarzy tej stacji, o ile do podróży Martina do USA w ogóle dojdzie, to będzie się ona odbywać w mocno okrojonej formule, czyli bez spotkań z kołami biznesowymi w Ameryce. To z kolei sugeruje, że byłaby to podróż wyłącznie kurtuazyjna, więc znika argument gospodarczy.

W kraju przeciwnikami wyjazdu premiera Micheála Martina do USA jest Partia Pracy, Sinn Féin, Socjaldemokracja, Aontú oraz Solidarność w koalicji z PBP.

Bogdan Feręc

Źr: CNN/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Dostawcy kwiatów ma
Irlandzki wywiad kon
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian