Zęby sprzed 215 mln lat

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. 

Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy został odkryty w 2014 r. we wschodniej Grenlandii przez dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. – Opracowanie znaleziska trwało kilka lat. Dość szybko jednak okazało się, że naukowcy mają do czynienia z pozostałością po nieznanym wcześniej gatunku prassaka – poinformowano.

Odkrycie nowego gatunku prassaka jest bardzo istotne, bo znanych jest zaledwie około dziesięciu gatunków prassaków z tak dawnego okresu. Nowy gatunek nazwano Kalaallitkigun jenkinsi. Naukowcy chcieli w ten sposób uhonorować rdzennych mieszkańców Grenlandii – Inuitów, w których języku słowo „Kalaallitkigun” oznacza „ząb z Grenlandii”. Z kolei nazwa rodzajowa „jenkinsi” ma przypomnieć zasługi amerykańskiego badacza F.A. Jenkinsa, jednego z pionierów paleontologii na Grenlandii.

Nawet z tak małego fragmentu szkieletu naukowcy potrafią wyczytać wiele informacji na temat wyglądu i sposobu życia zwierzęcia. Jak powiedział dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN, kierownik ekspedycji na Grenlandię, K. jenkinsi mógł przypominać rozmiarami i sposobem życia dzisiejsze ryjówki. – U bardziej prymitywnych zwierząt żuchwa składała się z wielu kości, a w naszym przypadku mówimy już o jednej kości. Wcześniejsze gatunki miały zęby jednokorzeniowe, nasz ma dwa korzenie – powiedział.

Jak dodał, K. jenkinsi mógł być etapem przejściowym między gatunkami żywiącymi się głównie owadami a tymi, które spożywały głównie rośliny. Przypomina, że badacze amerykańscy opisali gatunek późniejszy o 10 mln lat, który żywił się

Publikacja na temat prassaka ukazała się w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” (PNAS).

Sprzęt stomatologiczny i medyczny to niezbędny ekwipunek dzisiejszego stomatologa. Odszukaliśmy zdjęcia, które przedstawiają instrumenty sprzed wieków. Warto zobaczyć, co się zmieniło i jak kiedyś pojmowano ergonomię.

Źródło: www.dentonet.pl

Tekst nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Udostępnij
Martyna Kliszewska:
Tym, którzy odeszli
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian