Zdrożeją podróże samolotami

Coraz gorzej wygląda walka o ochronę środowiska, ponieważ zamiast na to właśnie wpływać, odciska się na naszych portfelach.

Ministrowie Unii Europejskiej doszli do wniosku, że jednym z zagrożeń środowiskowych są samoloty, co skutkować będzie nałożeniem na linie lotnicze w Europie, dodatkowych opłat. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 9 z 10 ministrów finansów UE, ale z tej grupy wyłamał się irlandzki minister Paschal Donohoe.

Za wprowadzeniem opłat środowiskowych od samolotów opowiedziały się Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Bułgaria, Dania, Luksemburg i Szwecja, a to oznacza, że propozycja właściwie już została przyjęta, chociaż do ostatecznych rozwiązań, minie jeszcze trochę czasu.

Irlandzki minister finansów powiedział przed spotkaniem ministrów UE, że widzi pozytywy takiego rozwiązania, jednak uznał, iż nie powinny one godzić w żaden kraj unijny, ani jego mieszkańców.

Na nic jednak tłumaczenia Paschala Donohoe, który był osamotniony w sprzeciwie, bo we wspólnym oświadczeniu czytamy, iż lotnictwo w Europie, z całą pewnością przyczyniło się do poprawy komunikacji oraz ma wpływ na wzrost gospodarczy, ale wywiera ogromny wpływ na środowisko. Ministrowie finansów UE dodali, że lotnictwo emituje do atmosfery ok. 2,5% globalnej emisji dwutlenku węgla, więc zalicza się do grupy największych trucicieli.

Argumentem za wprowadzeniem podatku środowiskowego dla linii lotniczych jest fakt, iż transport lotniczy zwolniony jest z akcyzy, ale i podatku VAT. Koszty naprawy środowiska, pokrywane są z kosztów zakupu biletów, a to należy zmienić i wydzielić specjalną opłatę na ten cel.

W prostych słowach można powiedzieć, że propozycja niebawem zostanie przyjęta i jeżeli poprze ją Parlament Europejski i Rada Europejska, to my, zapłacimy więcej za bilety lotnicze.

Bogdan Feręc

Źr: UE

Polska-IE
Jagnięcina à la Bo
Dobre informacje dla
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish