Zdejmą blokadę, założą nam maski

Rząd Leo Varadkara zastanawia się wciąż, jak postąpić w sprawie nakazu noszenia maseczek na twarzach, a i pojawiają się w przestrzeni publicznej opinie naukowców, którzy swoją wiedzą próbują pomóc gabinetowi w podjęciu ostatecznej decyzji.

Obozy są dwa, i jeden z ich twierdzi, że maseczki w znacznym stopniu pomagają w ograniczeniu ilości zakażeń, a przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że te, noszone z przymusu, traktować będziemy, jako zło konieczne, więc nie będziemy zachowywali higieny ich używania, co przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

Mówi się też, iż większość maseczek, nie spełnia norm wytyczonych dla koronawirusa, więc niezależnie od tego, czy maseczkę nałożymy na twarz, czy nie, ryzyko zakażenia jest na takim samym poziomie, czyli nie daje żadnego zabezpieczenia.

Nieco inaczej przedstawia tę sprawę immunolog profesor Luke O’Neill i powiedział, a opiera się na badaniach przeprowadzonych przez rząd Korei Południowej, że maseczki wykonane z bawełny, zmniejszają ryzyko wdychania wirusów 36-krotnie. Dlatego prof. O’Neill jest zwolennikiem zakładania maseczek, a i chce, aby irlandzki rząd, przed zniesieniem ograniczeń w zakresie wolnego poruszania się po kraju, uchwalił przepis, iż każdy mieszkaniec Irlandii, ma zakładać maseczkę, kiedy opuszcza swój dom.

Wg profesora Luke’a O’Neill te proste maseczki, można uznać za ratujące życie, więc tak, jak obowiązkowo zapinamy pasy podczas podróży samochodem, mielibyśmy zakładać maseczki.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu, co zapowiedziane zostało przez irlandzki rząd.

Jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie? Swoimi opiniami możecie podzielić się w komentarzach na Facebooku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Wiek emerytalny nie
Operacja specjalna G
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish