Zdecydowana faworytka. To ona zastąpi Hogana?

Zaledwie wczoraj irlandzki rząd przedstawił UE nazwiska osób, które mogłyby zastąpić, co stało się w wyniku afery „Golfgate”, komisarza Phila Hogana, a już teraz mamy faworyta do tego stanowiska.

Tym okazuje się  posłanka do Parlamentu Europejskiego Maireád McGuinness, która reprezentuje Fine Gael. Jej „konkurent” Andrew McDowell, także ma spore szanse na wybór, bo znany jest w Unii Europejskiej, ale obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen preferuje parytet płci, a kobiet w unijnych strukturach, nadal jest bardzo mało.

Komisja Europejska i Parlament Europejski przyjrzą się kandydaturom już w początkach przyszłego tygodnia, a przewodnicząca KE dodała, że „ocenione zostaną kwalifikacje irlandzkich kandydatów”. Następnie przeprowadzone zostanie w Parlamencie Europejskim głosowanie, które da odpowiedź na pytanie, który z kandydatów zajmie fotel po komisarzu Hoganie?

Źródła w Brukseli informują jednak, że zdecydowaną faworytką do objęcia stanowiska komisarza ds. handlu UE jest obecnie Maireád McGuinness, która znana jest w strukturach unijnych od lat. Pani McGuinness cieszy się także dużym uznaniem w Brukseli po tym, jak pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego od 2014 r., natomiast McDowell pracował w Europejskim Banku Centralnym i znane są jego dokonania przekształcania tego sektora, głównie w zakresie ekologii, co mogłoby pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Śmiercionośny grud
Nie będzie domów i