Zbyt małe dotacje dla restauracji

Rzeczniczka prasowa Sinn Féin ds. turystyki Imelda Munster wyraziła zaniepokojenie, że 5 milionów euro przyznane przez rząd firmom na ulepszenie ich restauracji na świeżym powietrzu nie będzie wystarczające.

Posłanka z Louth pytała minister turystyki Catherine Martin na posiedzeniu Połączonej Komisji Turystyki, Kultury, Sztuki, Gaeltacht, Sportu i Mediów Oireachtas o sprawę rządowego programu dotacji na posiłki na świeżym powietrzu i zaznaczyła, że program ma dwa oddzielne strumienie finansowania – jeden dla indywidualnych przedsiębiorstw i jeden dla władz lokalnych.

TD Munster powiedziała:

– W sumie 17 milionów euro na dotacje na posiłki na świeżym powietrzu będzie mile widziane. Byłam jednak zaskoczona, gdy usłyszałem na spotkaniu, że tylko 5 milionów euro z tej kwoty zostanie przekazane indywidualnym firmom w ramach dotacji na miejsca na zewnątrz i akcesoria dla turystyki oraz hotelarstwa. Każda firma może ubiegać się o maksymalnie 4 000 euro, co oznacza, że ​​tylko 1250 firm skorzystałoby z dotacji, gdyby wszystkim przyznano maksymalną kwotę. Mamy ponad 7 000 pubów, ponad 2406 restauracji i 983 hotele w tym kraju. Chociaż prawdą jest, że nie wszystkie z tych przedsiębiorstw będą w stanie zapewnić posiłki na świeżym powietrzu i w związku z tym nie będą kwalifikować się do dotacji, ilustruje to, że 5 milionów euro nie zajdzie zbyt daleko. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że kilku ekspertów stwierdziło, że tego lata gościnność będzie się odbywać głównie na świeżym powietrzu, a wiele firm będzie bardzo zależało od posiłków na świeżym powietrzu, aby przetrwać ten rok. Turystyka i hotelarstwo doświadczyły ekstremalnych trudności w ciągu ostatnich 13 miesięcy i musimy zapewnić im znaczące wsparcie, aby pomóc im w jak najlepszym sezonie letnim, biorąc pod uwagę okoliczności tego roku. Potrzebujemy dalszych wyjaśnień na temat tej dotacji. Na posiedzeniu Komisji minister Martin powiedziała, że 12 milionów euro z łącznej sumy 17 milionów euro zostanie wydane na dotacje dla każdego samorządu lokalnego w celu ulepszenia ich obiektów zewnętrznych w ramach programu ochrony przed warunkami atmosferycznymi i infrastruktury jadalnej na świeżym powietrzu. Biorąc pod uwagę, że maksymalna kwota dotacji wynosi 200 000 euro dla każdego organu lokalnego, nie jest jasne, na co zostanie wydane pozostałe 5,8 miliona euro z tej części dotacji. Oczywiste jest, że dodatkowe fundusze będą prawdopodobnie potrzebne na dotowanie usług na zewnątrz i akcesoria dla turystyki i hotelarstwa, ponieważ 5 milionów euro nie będzie wsparciem dla wielu firm. Będę kontynuowała współpracę z minister Martin w tej sprawie, ponieważ czas jest naprawdę najważniejszy, skoro zbliżamy się do miesięcy letnich.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia przejdzie n
Rady wezwane do zakt
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian