Zbyt dużo się poruszamy

HSE na swojej cotygodniowej konferencji prasowej poinformowało, iż jest zaniepokojone poziomem przemieszczania się mieszkańców Irlandii.

Dyrektor naczelny HSE Paul Reid powiedział, że chociaż jest obecnie „miejsce na optymizm” w związku z wprowadzaniem szczepień, HSE „pozostaje zaniepokojone” dużym ruchem w społeczności. To stwarza wysokie ryzyko przenoszenia wirusa, a co za tym idzie, możliwa jest wyższa zapadalność na Covid-19. Dr Reid zaleciał, aby nadal stosować się do wszelkich ograniczeń, a swoje wyjścia z domu, ograniczyć do naprawdę potrzebnych, co pozwoli, „wydostać nas z fali pandemii, w której się znajdujemy”.

Dr Paul Reid:

Istnieje wyższy poziom przemieszczania się w społeczeństwie, ludzi idących do pracy, w transporcie i przemieszczających się między gospodarstwami domowymi.

Należy utrzymać świadomość i skoncentrować się na ochronie zdrowia, ponieważ wyższe wskaźniki zakażeń, wpływać będą jednoczenie na system opieki zdrowotnej, a ten, może zacząć działać i to ponownie, na granicy swojej wydolności.

Wg dyrektora HSE, kraj jest obecnie na dobrej drodze, aby podać w tym tygodniu ok. 100 000 szczepionek, natomiast do 22 lutego w kraju podano już 359 559 dawek, z czego 226 000 z nich to dawki pierwsze, a 133,325 to dawki drugie. Dr Reid powiedział również, iż w ostatnim tygodniu wzrósł wskaźnik pozytywnych przypadków zakażeń wśród tzw. bliskich kontaktów i wynosi 3,3.

Opinię dr. Reida potwierdza także Garda, której rzecznik powiedział dzisiaj, iż funkcjonariusze, odnotowują zwiększony ruch na drogach, a i więcej jest spacerowiczów.

Zarówno HSE, jak i Garda, sytuację łączy z dobrymi warunkami atmosferycznymi i zmęczeniem pozostawania w domu.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Garda/HSE

Polska-IE: Udostępnij
Łukasz Tygerski: De
JAK CHRONIĆ SIĘ PR
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian