Zbliżająca się rosyjska inwazja, wprowadza niepokój na parkietach

Kiedy pojawiła się informacja, że z Ukrainy, wycofywane są przedstawicielstwa dyplomatyczne różnych państw, w tym USA, na tę decyzję zareagowały giełdy papierów wartościowych, które zaczęły tracić na wartości.

Tak samo zaczęło się dziać na irlandzkim parkiecie, gdzie tutejszy indeks ISEQ 20 spadł o ponad 4%, czyli z rynku zniknęło 6 miliardów euro. Tracą wszyscy, którzy mają jakiekolwiek powiązania z Rosją, Ukrainą i Wschodnią Europą, a największe spadki notują międzynarodowe korporacje, w tym CRH -4,68%, Ryanair -3,27%, Kingspan -11,58%. Do tej pory niewiele zmieniło się natomiast w wycenie papierów wartościowych banków oraz firm budowlanych, bo te, koncentrują się na rynku krajowym, więc potencjalna wojna na Ukrainie, nie będzie miała znaczącego wpływu na notowania tych firm.

Na świecie zaczął też wzrastać popyt na bezpieczne inwestycje, więc skupowana jest amerykańska waluta, ale inwestuje się też w ropę i obligacje rządowe, gdyż rosyjski atak, więc kraju producenta ropy naftowej i nośników energii, może poważnie zachwiać światowym rynkiem energetycznym, co przełoży się na inne, w tym rynek walut.

Tracą na wartości kryptowaluty, jako inwestycje niepewne i porzucane są na rzecz uznanych walorów finansowych.

Spadł też indeks kontynentalnego Euro STOXX 600, a tu inwestorzy uznali, iż czas na nieco bezpieczniejszą grę, więc wycofali z rynku 2,1% ze swoich inwestycji w europejskie akcje.

Na Wall Street traciły przede wszystkim spółki technologiczne, a ich papiery wartościowe utraciły 4%, co dodatkowo wprowadza niepokój w USA, gdyż wcześniejsza wstępna informacja o możliwości podniesienia stóp procentowych, zbliżyła się teraz jeszcze bardziej do fazy realizacji.

Obecnie na giełdach na całym świecie zapanował nastrój wyczekiwania i odchodzenia od ryzykownych operacji finansowych, a rynki kierują się w stronę bezpiecznych przystani, które dają pewność zachowania aktywów, jak i potencjalnego zarobku, na wojnie Rosji z Ukrainą.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd dopłaci 13,50
Wzrost płac nie nap
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська