Zbliża się zakaz reklamy hazardu

Partia Pracy chce wprowadzić pod obrady parlamentu ustawę, która zakazywać będzie reklamowania hazardu i gier hazardowych.

Partia Pracy opublikowała projekt ustawy mający na celu zniesienie związku między rozrywką a zakładami poprzez zakaz reklamowania hazardu. W przypadku wprowadzenia w życie ustawa o hazardzie (zakaz reklamowania) z 2021 r., zabraniałaby wszelkich reklam hazardu w Irlandii, odrywając branżę hazardową od codziennego korzystania ze sportu, polityki i rozrywki. Kampania #BeatTheAds została dobrze przyjęta przez kluczowe strony, które są nią zainteresowane, w tym członków GAA i College of Psychiatrists of Ireland.

Publikując projekt ustawy, rzecznik Partii Pracy senator ds. sportu Mark Wall powiedział:

– Uzależnienie od hazardu jest cichą plagą w całym kraju, dlatego Partia Pracy opublikowała przepisy dotyczące tego narodowego problemu. W 2019 r. Irlandia miała 7. najwyższe wydatki na hazard na świecie – 9,8 mld euro (czyli 379,51 euro na osobę). Nasze przepisy dotyczące #BeatTheAds zapobiegną niepotrzebnemu zachęcaniu do hazardu – zakazując wszelkich reklam hazardowych w mediach, transporcie publicznym, na billboardach i w sklepach internetowych. Branża hazardowa pracowała szczególnie ciężko, aby stworzyć w naszych umysłach silne powiązanie między ważnymi wydarzeniami sportowymi a zakładami. Oglądając mecz, jesteśmy bombardowani przypomnieniami o pobieraniu aplikacji hazardowych lub dodawaniu kilku punktów do wyniku. W samych mediach 75,4% programów sportowych zawiera co najmniej jedną reklamę hazardu. W rzeczywistości reklamy hazardu są najczęściej spotykane podczas wydarzeń sportowych transmitowanych przez telewizję w Irlandii i na siódmej pod względem popularności formie reklam wyświetlanych w ogóle. To prawodawstwo jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. W ostatnich latach nastąpiły duże zmiany w łatwości, z jaką ludzie mogą grać, dzięki naszym smartfonom. Podczas gdy wcześniej istniały pewne ograniczenia dotyczące szkód, które mogły zostać spowodowane przez ludzi, którzy musieli iść do punktów bukmacherskich, teraz każdy może w jednej chwili postawić dowolną kwotę pieniędzy na swoim telefonie. Stres związany z COVID-19 podważył odporność i strategie radzenia sobie nas wszystkich, ale szczególnie osób z nałogami, którym jest jeszcze trudniej kontynuować powrót do zdrowia i uniknąć nawrotów.

Mówiąc o ustawodawstwie, kolejny z posłów Aodhán Ó Ríordáin powiedział:

– Hazard to nałóg i tak należy go traktować. Wprowadzamy przepisy zakazujące manipulacji dokonywanych przez branżę, co jest krokiem naprzód w rozwiązaniu tego problemu. Należy to traktować jako kwestię zdrowia publicznego i musimy zapewnić odpowiednie wsparcie, aby pomóc osobom cierpiącym na uzależnienia. W swoim artykule „Stanowisko dotyczące zaburzeń hazardowych College of Psychiatrists of Ireland” odnotowuję niepotwierdzone informacje, które wskazują na niepokojący wzrost liczby skierowań na zaburzenia hazardu od czasu zamknięcia Covid z powodu izolacji, z większą możliwością uprawiania hazardu podczas pracy z domu i wyższym poziomem ukierunkowanych reklam online. Codziennie widzę konsekwencje uzależnienia od hazardu i wezwam do natychmiastowego zakazu wszelkich reklam hazardu. To jest to, co robi nasze ustawodawstwo, jest informowane przez lekarzy, którzy stoją na czele tej konkretnej kwestii zdrowia publicznego. Prosimy teraz, aby opinia publiczna podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z hazardem i ukierunkowaną reklamą, którą otrzymują od branży. Chcemy opinii na temat tego, jak raz na zawsze możemy zerwać związek między czerpaniem przyjemności ze sportu a zakładami.

Konsultacje społeczne są dostępne pod tym linkiem: https://www.labour.ie/gambling

Projekt ustawy jest dostępny pod tym linkiem:  https://www.labour.ie/assets/files/pdf/draft_gambling_prohibition_of_advertising_bill.pdf 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Uprawnienia policji
Milion szczepionek m
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian